Voorlichting: de mens als welkome gast bi Het Zeeuwse Landschap door: Chiel Jacobusse^ Zelfs in modern verkavelde, efficiënt ingerichte Zeeuwse polders vind je ze vaak: sloten die van de ene bocht naar de andere kronkelen. Bekijk zo'n sloot door de twintigste-eeuwse bril van efficiency en grootschalig heid en je ziet een wezens vreemd element; een onhan dig obstakel dat een optimale bewerking in de weg staat. Maar wie zich eenmaal realiseert dat zo'n kronkel- sloot een eeuwenoude getijdekreek is, ooit gevormd door de oerkrachten van water, wind en stroming, kijkt er anders tegenaan. Zelfs een simpele sloot krijgt dan waarde, zeker als blijkt dat zo'n sloot niet op zichzelf staat, maar dat er sprake is van een compleet netwerk van landschapselementen, waarin eeuwen van ontwik keling hun sporen hebben nagelaten. Wie dat ziet en erdoor gegrepen wordt, is niet alleen trots op het Zeeuwse landschap; hij wordt er ook zuinig op. En zo is het ook met vogels, met planten, met vlinders, met zoogdieren en met wat men verder ook maar aan levends kan tegenkomen. Naarmate je ze beter kent waardeer je ze meer. En het is duidelijk dat de naarmate meer mensen er belang aan hechten, de natuur beter veiliggesteld kan worden. Het is vanuit die achtergrond dat voorlichting en educatie bij Het Zeeuwsche Landschap hoog in het vaandel staan. Om dezelfde reden worden onze natuurgebieden waar het ook maar even kan opengesteld voor het publiek. Alleen als openstelling leidt tot aantasting van de natuur waarden wordt een gebied Zowel voor weten schappers (boven) Als voor geïnteres seerden (onder) worden geregeld excursies verzorgd. afgesloten. Overigens is het allemaal geen zaak van zwart of wit. Integendeel; Het Zeeuwse Landschap beheert geen enkel terrein waarin iedereen maar vrij zijn gang kan gaan. Evenmin zijn er reservaten die onder alle omstandigheden voor iedereen gesloten zijn. Een greep uit de mogelijkheden: voorlichting, excursies. 10

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 10