Afstandelijk gedoe wordt hier gevormd door beroepsspitters die van elders komen, vaak van heel ver, niet door de paar Fliplanders, die wel eens wat pieren halen. Voor de beroepsspitters heeft de gemeente nooit gepleit. v.K.: Ik meen dat u lid bent van de ruilverkavelingscommissie voor St. Philipsland. Is dat als burgemeester of als vertegen woordiger van Het Zeeuwse Landschapiets dat tegen woordig ook mogelijk is. V.: Er zijn veranderingen in de organisatie van de Stichting aangebracht. Zo werd een voor dit soort werk opgeleide directeur en daarmee een dage lijkse leiding benoemd. Ook kwam er een nieuwe natuur wetenschappelijke advies commissie van veel bredere samenstelling dan de oude. Dat kon omdat het aantal beroeps biologen na de oorlog in de provincie sterk is toegenomen, elk met zijn eigen specialisatie. De staf van medewerkers is uitgebreid: het Zeeuwse land schap is een bedrijf geworden. En dan: voor de Zeeuw is door de aard van onze provincie de natuur overal dicht bij huis. Daardoor is, gezien de toege nomen bedreigingen, langzaam het besef dat natuurbescher- v.K.: Het Zeeuwse Landschap is gesticht in 1936 in een tijd dat het idee. natuur en landschap te beschermen, zeker nog geen gemeen goed was. Velen zagen het als een wat afstandelijk gedoe van een bepaald type mensen. De bedreigingen waren toen nog niet zo groot. Die zijn direct na de tweede wereldoorlog in korte tijd sterk toegenomen. De activiteiten van Het Zeeuwse Landschap hebben daar toen geen gelijke tred mee gehouden. Pas de laatste 10-15 jaar is daarin verandering gekomen. Hebt u daar een verklaring voor? Zeekraalsnijder op de Rumoirtschorren bij Sint Philipsland. V.: Neen, ik vertegenwoordig daar niet Het Zeeuwse Land schap; ik ben daar helemaal als burgemeester. Ik zit daar met de pet op van gemeente bestuurder en moet allereerst de belangen van de gemeente in het oog houden. Dat maakt wel dat je soms even na moet denken: hoe zit ik hier, want de belangen, al zijn ze niet altijd geheel tegenstrijdig, lopen toch niet parallel. Het ler en heeft nu eenmaal veel kanten. Het is niet alleen natuur of economie of recreatie of noem maar op. Dat is de moeilijkheid. We moeten niet eenzijdig de na Veldbezoek in Saeftinghe. druk op één belang leggen. Dan kun je niet leven. We wonen nu eenmaal met een heleboel mensen op een klein stuk grond. En wat de natuur betreft, onze taak als natuur beschermers is, de mensen er van te overtuigen hoe belang rijk de bescherming van die natuur is. Dat zullen we ze indringend moeten vertellen. 15

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 15