Natuurbouw Kopjesduiiicn. Op Neeltje Jans wordt in samenwerking niet Natuur monumenten een nieuw duinlandschap gecreëerd. ming noodzakelijk is gaan leven in steeds bredere lagen van de bevolking. Gevolg is dat ook steeds meer mensen Het Zeeuws Landschap zijn gaan steunen. We hebben nu dona teurs in 1 op de 20 gezinnen. Dat is veel maar het moet nog beter worden. v.K.: Voor beheer en aankoop van natuurterreinen zijn in Zeeland drie organisaties actief: Natuurmonumenten, Staatsbos beheer en Het Zeeuivse Land schap. Wat is het eigene van onze Stichting, dat haar be staan rechtvaardigt naast dat van de andere organisaties? V.: Het Zeeuwse Landschap heeft een bestuur dat uitslui tend uit in Zeeland wonende en werkende mensen bestaat. Het heeft een staf van medewerkers voor wie hetzelfde geldt en die Zeeland door en door kennen. Ik vind dat alles zo dicht bij huis. De veiligstelling en het beheer zijn zo in de meest geëigende handen. Het gaat om uitsluitend Zeeuwse gebieden. Het is een organisatie die helemaal op Zeeland is gericht. Zeeuwser kan niet. Dat is mijns inziens haar bestaansrecht naast dat van de andere natuurbeschermings- instanties. v.K.: Als voorzitter van de Stichting zult u wel contacten hebben met de andere organi saties in Zeeland. Hoe is de onderlinge verstandhouding? V.: Die verstandhouding is over het algemeen goed. We hebben meer contact met Natuurmonu menten dan met Staatsbos-be heer. Er is vanzelfsprekend soms verschil van inzicht over bepaal de zaken, maar dat is onver mijdelijk bij organisaties die in dezelfde provincie op hetzelfde terrein werken. We zijn het zeker volkomen eens over de doelstellingen. En denk eens aan Neeltje Jans. Daar hebben we gezamenlijke plannen. v.K.: Bij de naam Neeltje Jans komt bij mij het woord natuur bouw naar boven, een werkwijze die de laatste jaren meer en meer aandacht krijgt. Men wil het grote verlies aan natuurgebieden compenseren door nieuwe te scheppen. Wat vindt u daarvan? V.: Natuurbouw is nog een beetje onbekend. Het bestuur en de medewerkers zijn enthousiast over het idee. op Neeltje Jans natuurbouw toe te passen. Dat is iets nieuws. Men dacht bij Neeltje Jans als natuurgebied aan een terrein met weinig mensen. Maar het trekt juist zeer veel bezoekers en daarom is het een uitdaging, heel anders te moeten werken dan we eerst gedacht hadden: natuurbouw plegen in een concentratie gebied van mensen. Ook dat is nieuw. En de natuureducatie krijgt hier een grote kans. v.K.: Er is nu een Unie van landschappen. Uzitin het bestuur voor Het Zeeuwse Landschap. Kunt u daar ideeën opdoen ivaar onze Stichting zijn voordeel van kan hebben? V.: Ja zeker. De Unie is een kleine organisatie, wel met veel deskundigheid, die werkt ten gunste van de provinciale land schappen en zich soms namens die landschappen presenteert bij de Overheid in Den Haag. Er gaat veel tijd verloren met het ontwikkelen van nieuwe denk beelden, dus als ergens anders het wiel al uitgevonden is dan hoeven wij dat niet meer te doen. Zo worden er ideeën uitgewisseld op het gebied van donateurswerving. Nu die Unie zo'n jaartje draait, blijkt het bestaan toch erg nuttig. v.K.: Hoe ziet u de toekomst van Het Zeeuwse Landschap? V.: (Lachend): Ja, goed. Er is nog zo veel dat je veilig wilt stellen. We hebben een aan koopplan maar de subsidie stroom van Rijk en Provincie vloeit niet altijd even gemak kelijk. Daarom is het zo fijn te weten dat we ook particulier gesteund worden, moreel en financieel. We hebben die steun hard nodig, ook die van bedrijven. Als Het Zeeuwse Landschap blijft groeien zoals de laatste jaren, gaat het wel goed. Maar- er is haast bij! Er zijn terreinen veilig gesteld waarvan we zeggen: Over een paar jaar waren ze er al niet meer geweest. Verder blijft de educatie belang rijk, zeker die van de jeugd. Van die jeugd zullen we het moeten hebben. Die moeten we over tuigen van de waarde die de natuur voor het leven heeft. In de toekomst zullen de aankopen afnemen; het beheer en de voorlichting blijven zeer belang rijke activiteiten van Het Zeeuwse Landschap. J. van Kasteel is eindredac teur van Zeeuws Landschap. 16

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 16