Zeeuws Landschap Van de redactie 7e jaargang nr. 1 maart 1 991 Natuur en landschap: het echte goud van de Delta door P.H. Nienhuis* HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties W. de Vos M. Jacobusse E. Neve R. Jacobusse H. Joziasse S. Knigge omslag, 6, 8, 9, 10 11, 12, 13, 15, 16 achterpagina 4, 5, 12, 17 7, 8 15 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie Het Zeeuwse Landschap stelt natuurgebieden veilig De Zeeuwse natuur beheerd Onderzoek: de kwaliteit hoog in het vaandel Voorlichting: de mens als welkome gast bij Het Zeeuwse Landschap Gesprek met T.A. Vogel Agenda 10 14 18 Omslagfoto "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Op een zatermiddagmiddag eind januari rijd ik in mijn auto over de snelweg van Middelburg naar Goes. In de buurt van Goes kruisen ongeveer 100 kolganzen mijn weg, laag in de lucht in V-formaties vliegen ze in noordelijke richting. Plotseling spat een grote grasgroene kwak vogeldrek uiteen op mijn voorruit en motorkap, niet zo maar een klein plekje, maar een vlaai, een volwassen gans waardig. „Bah..., dat wordt auto wassen", is mijn eerste opwelling. Meteen daarop denk ik: Jullie daarboven hebben toch eigenlijk wel gelijk. Wie heeft hier de oudste rechten? De ganzen die van hun voedselgebieden, de drassige weilanden in de Goese Poel, op weg zijn naar hun slaapplaatsen bij het Veerse Meer en de Oosterschelde, of ik die na een middagje eigentijds consu meren terug rijd naar mijn huis?" Hel Zwin; hel oudste reservaat van Het Zeeuwse Landschap Vele eeuwen voordat wij de auto hadden uitgevonden, kwamen de ganzen 's winters al hier omdat het in hun broedgebieden in het hoge noorden gedurende dat jaargetijde al te ijzig was geworden. Jaar in jaar uit, elke winter kwamen ze terug. Wij hebben hun gebied, de Poel, doorsneden met een luidruchtige barrière, de snelweg. Gelukkig trekken de ganzen zich van deze weg weinig aan. Wij moeten blij zijn dat de vriesganzen elk najaar weer naar Zeeland willen terug komen. Dat betekent dat er voor deze vogels kennelijk nog vol doende ruimte, rust en voedsel aanwezig is in ons gewest. Zeeland is nog steeds een provincie met een afwisselend landschap en grote natuur waarden. Dat moet zo blijven. Het wordt steeds duidelijker waar het echte goud van onze Delta verborgen ligt: in natuur en landschap. De natuur is op heel veel plaatsen in Nederland in het verleden verkwanseld. In Zee land is er hard voor geknokt om het mooi te houden. Denk maar eens terug aan de roep van de jaren zestig. Het gebied tussen Antwerpen en Rotterdam moest een Gouden Delta worden, waarin tienduizenden hectares beschikbaar moesten zijn voor havenaanleg en industrievestigin gen. Oude kaarten laten zien dat de plannen zich uitstrekten tot de Hoekse Waard, grote stukken langs de Westerschelde en zelfs het oostelijk deel van de Oosterschelde. Economische groei ging boven alles; het diepe vaarwater moest worden uitgebuit. Die tijd is voorbij. Nog meer goud blinkt er in de Delta. Goud uit het water: de oester- en mosselteelt die alleen in de schone Oosterschelde en - een poosje - in de Grevelingen floreert. Natuur en visserij behoeven elkaar niet te bijten. Maar de drang naar expansie bij de vissers leidde recentelijk tot overbevissing van de mossels en de natuurlijke kokkelbanken. Nu er een tekort aan mosselzaad dreigt, is het niet fair dat de mosselboeren de schuld geven aan een stelletje eidereenden. Het is hun eigen gretigheid die hen parten speelt.

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 2