Cjr *'V- 'S- i X *^sJr Er ligt in de Delta nog een goudmijn: de recreatie. Tussen mei en september stroomt Zeeland vol met toeristen. Die komen hier voor zee en strand, voor de watersport, o.a. om te surfen, maar ook voor het groen en voor de ruimte. Kunnen natuur en landschap die grote druk verdragen? Op heel veel plaatsen helaas niet, maar we zetten toch niet overal een hek omheen. Toeristen mogen er best van genieten, maar.... niet allemaal tegelijk alstublieft. Problemen zijn er alleen als er hoogzomer bordjes „vol" bij de toegangswegen naar de kust zouden moeten staan. Gelukkig zijn anno 1991 zeer velen overtuigd van de nood zaak van het behoud en beheer van natuur en landschap in ons gehavende Nederland. Natuur behoud betekent immers uit eindelijk zelfbehoud. En een beter milieu begint bij jezelf. Het echte goud van de Delta, dat zijn natuur en landschap zelf. Dat besef is nu sterker dan ooit. Tussen Rotterdam en Antwerpen en niet ver van het Ruhrgebied, ligt een unieke delta, uniek in Nederland, uniek in Europa, ruim, groen en schoon - op de Westerschelde na, maar ook die zal op termijn verbetering gaan vertonen. Deze delta heeft open, schoon water, mooie stranden, gave duinen en kronkelende dijken door het agrarische land. ideaal om te fietsen en te wandelen. Dat is een kwetsbaar kapitaal. Dat kapitaal moet goed beheerd worden. We willen immers dat onze kinds-kinderen ook nog van dat landschap kunnen genieten. Overvliegende De Stichting Het Zeeuwse Land- brandganzen schap is een organisatie die zich al 55 jaar zonder enig winstoog merk inspant voor het behoud van natuur en landschap in Zeeland. De Stichting heeft on geveer 4750 ha grond in eigen dom of beheer: landgoederen, schorren, slikken, dijken, wei landen, inlagen en nog veel meer. Het Zeeuwse Landschap heeft een enthousiast team van 16 vaste medewerkers in dienst die, gesteund door veel vrijwil ligers, hun werk doen. Voor dat werk krijgen we een flinke steun van de overheid, zowel van het Rijk als van de Provincie. Maar dat is niet voldoende. Om de belangen van natuur en land schap goed te behartigen is ook steun van particulieren, uw steun, hard nodig. Het Zeeuwse Landschap heeft met zijn onge veer 6000 donateurs een breed draagvlak in Zeeland. Maar er zijn er meer nodig, want de bedreiging van het Zeeuwse landschapsschoon is nog steeds groot; denk bijvoorbeeld aan de plannen voor de vaste oever verbinding over en onder de Westerschelde die de Zak van Zuid-Beveland en delen van Zeeuws-Vlaanderen zal aan tasten. Daarom is een verdere uitbreiding van onze achterban noodzakelijk. Onze belangrijkste wens bij ons 55-jarig jubileum is dan ook dat vele Zeeuwen en niet-Zeeuwen zich opgeven als nieuwe donateur. Wat doet de Stichting Het Zeeuwse Landschap allemaal? In dit nummer van ons tijdschrift worden vier belangrijke kanten van het veelzijdige werk van de Stichting belicht. Ons hoofddoel is „het behoud van natuur- en landschapsschoon in de provin cie Zeeland", zoals dat in de statuten staat omschreven. Het zelf aankopen van natuur gebieden is nog altijd de beste garantie om de landschappelijke waarden veilig te stellen. Een tweede taak van de Stichting is het beheren van de natuurgebieden, het echte goud van de Delta. De schoonheid van Zeeland is voor een belang rijk deel te danken aan vroegere activiteiten van de mens. Buiten plaatsen moeten in hun oude glorie voortbestaan. Graslanden moet je regelmatig maaien of laten beweiden, anders verandert de grasmat langzaam maar zeker in een moerasbos. In het Verdronken Land van Saeftinghe in Zeeuws-Vlaande ren, ons grootste natuurgebied, lopen een paar grote kuddes schapen. Die schapen zorgen ervoor dat de grasmat kort blijft en niet verruigt. Daardoor vinden 's zomers heel veel weidevogels en 's winters grote aantallen ganzen het goed toeven in Saeftinghe. U zou daar eens moeten gaan kijken; er worden regelmatig excursies door dat gebied gehouden. Een derde taak is voorlichting over natuur en landschap in de breedste zin: voorlichting over de planten en dieren die in de natuurgebieden voorkomen, over de historie en de opbouw van Zeeland en over de aan tasting van ons milieu en wat we daartegen kunnen doen. U kunt regelmatig deelnemen aan excursies onder deskundige leiding of vogels observeren vanuit een houten schuilhut. En er is nog veel meer. Een vierde taak van het Zeeuwse Landschap waarover in dit nummer iets wordt gezegd is het onderzoek. Als je de land schappelijke waarden in een natuurgebied wilt behouden, en het liefst nog wat wilt verster ken, dan is regelmatig onder zoek nodig om te weten welke kant je met het beheer op moet. Ongewenste ontwikkelingen kunnen op die manier bijge stuurd worden en een gewenste gang van zaken kan nog wat gestimuleerd worden. We kun nen daarbij denken aan het terug krijgen van de oorspron kelijke, nu zeer zeldzaam geworden bewoners van de Delta, zoals planten van natte duinvalleien en aan de kust broedende sterns. Voor veel donateurs van onze Stichting zal een deel van de informatie in dit nummer een bekende klank hebben. Wij hopen u toch een plezier te doen met dit overzicht van onze activiteiten. Tegen alle andere Zeeuwen en niet-Zeeuwen zou ik willen zeggen: wij hebben uw steun hard nodig. Doet u mee? Professor Pr. P.H. Nienhuis is secretaris van de Stichting Het Zeeuwse Landschap en voor zitter van de redactie van ons Tijdschrift. 3

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 3