Het Zeeuwse Landschap stelt natuurgebieden veilig door R.J. Willems* Verliezen De provincie Zeeland wordt gekenmerkt door haar ligging in een „delta"; een waterrijk land, zowel binnen als buiten de veilige dijken. Water - basis van al het leven. De Zeeuwse delta is een knooppunt in een der be langrijkste internationale vogeltrekroutes. Veel vogel soorten vinden hier een geschikte leefomgeving. AfhankeUjk van de soort kiezen zij het Zeeuwse grond gebied uit om er te overwin teren, te fourageren en te rusten op hun jaarlijkse trek tochten of om er te broeden en jongen groot te brengen. In de riviermonding van de Westerschelde, de Ooster- schelde en de voordelta be vinden zich uitgestrekte on diepten, intergetijdegebieden (slikken) en met zoutplanten begroeide gronden (schor ren). Een ideale kraamkamer voor veel vissoorten die een wezenlijke bijdrage leveren aan de rijke visstand in de aangrenzende zeeën. Het ingepolderde land is verre van eenvormig. Kreken met vochtige oeverlanden en dijken dooraderen het land. Geaccidenteerde oude grasland gebieden (het zogenaamde Oudland) met veelal een vochtig karakter, landgoederen, bossen, kleinschalige land schapselementen en (langs de grote wateren) duinen, inlagen en karrevelden zijn wijd en zijd bekend om hun rijkdom aan vogels, planten en al wat daarbij hoort. Ons Zeeuwse grondgebied is hiermee niet alleen van locaal belang, maar ook van inter nationale betekenis voor het natuurbehoud. De taak om natuur en land schap in deze regio te behou den en te versterken brengt verantwoordelijkheden met zich mee die ver over de Zeeuwse grenzen gaan. Onze Stichting speelt daarin een belangrijke rol door terreinen in eigendom en beheer te verwerven en vervolgens als natuurgebied te beheren. Dat dit hard nodig is, blijkt uit veel voorbeelden waar natuurgebieden verloren gingen - vaak ondanks planologische bescherming. Schorren en slikken werden ingepolderd voor landbouw, industrie en recreatie, duinen volgebouwd met (vakantie)-huizen of ze kregen een recreatieve bestem ming, bossen op landgoederen gekapt, dijken afgegraven, kreken volgestort met vuilnis, drassige oeverlanden en oud landgebieden opgehoogd en geëgaliseerd ten behoeve van de landbouw enz. enz. Soms gingen door ondeskundig beheer veel natuurwaarden verloren. Inzicht in al deze bedreigingen en dat wat uw Stichting daaraan in haar 55-jarig bestaan heeft gedaan kunt u verkrijgen door het boek „Mens en Zee en Zonsondergang boven de Wester schelde. Evenals in de Oosterschelde heeft Het Zeeuwse Landschap hier grote reservaten veiliggesteld. 4

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 4