Nieuwe gebieden doelstellingen „het scheppen van nieuw natuur- en land- schapsschoon" aangegeven! Ook aan deze doelstelling zal onze Stichting nu eindelijk nader inhoud kunnen geven. Op Neeltje Jans is inmiddels een geheel nieuw duinland schap gemaakt en veel andere plannen staan op stapel. Het aankoopbeleid van de Stichting is gebaseerd op kennis en ervaring van veel jaren. Sinds de oprichting wordt een lijst van aankoopwaardige natuurgebieden bijgehouden. Deze lijst wordt regelmatig op grond van gedegen inven tarisaties van flora, fauna en bedreigingsrisico's bijgesteld. De natuurgebieden die inmiddels door Het Zeeuwse Landschap worden beheerd beslaan een oppervlakte van bijna 5000 ha. Dit is ongeveer de helft van hetgeen nog naar onze mening door de Stichting dient te worden verworven. Daarnaast is het nodig om de bestaande natuurgebieden te vergroten om negatieve invloeden van buitenaf te kunnen weren en totaal nieuwe natuurgebieden aan te leggen om verloren gegane waarden weer terug te kunnen krijgen, (om te beginnen ca. 1000 ha in de komende 5 jaar). Vanzelfsprekend is de finan ciering voor al deze aankopen een voortdurende zorg van het Stichtingsbestuur. Daar de Rijks- en Provinciale Overheid de doelstellingen van onze Stichting ondersteunen en wij het vertrouwen hebben ver worven om die doelstellingen ook metterdaad waar te maken, kunnen wij op aanmerkelijke financiële steun van de Over heid rekenen. Die steun is echter onvoldoende om de doelstellingen van de Stichting tijdig en geheel te kunnen realiseren. Als particuliere organisatie zijn wij dan ook mede afhankelijk van uw steun - ook in finan ciële zin. land" te lezen (voor aanschaf zie elders in dit tijdschrift). Vergist u niet! De aanslagen op dat wat rest aan natuur- en landschapsschoon gaan nog altijd voort. Ook wanneer dergelijke gebieden zijn aange wezen als wettelijk beschermd natuurgebied, onder een regeling vallen waarbij de eigenaar een vergoeding kan krijgen voor natuur- en land schapsbeheer of als beschermd natuurgebied zijn opgenomen in een streekplan of gemeente lijk bestemmingsplan. Het recht van eigendom bij een erkende natuurbeschermings- instantie geeft verreweg de beste garantie voor een blijven de veiligstelling. Weidevogels als de tureluur broeden talrijk in veel reservaten. Buiten de natuurgebieden gaan ze sterk achteruit. Binnendijks zijn veel kreken, welen en dijken aangekocht. Anno 1990 wordt algemeen ingezien dat de teloorgang van natuur- en landschap te ver is voortgeschreden In recente plannen van de Rijks- en Provinciale Overheid wordt aangegeven dat het ontwikkelen van nieuwe natuurgebieden noodzakelijk is om het verstoorde evenwicht te herstellen. - Beter laat dan nooit - In 1936 werd in de Statuten van onze Stichting reeds als een der R.J. Willems is directeur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 5