Onderzoek: de kwaliteit hoog in het vaandel door: Chiel JacobusseJ Vog els Aankoop, beheer, voorlich ting: direct of indirect draait het uiteindelijk allemaal om één ding, en dat is het behoud, en waar het even kan de versterking van ons landschap en van de natuur waarden die erin voorkomen. Om de resultaten van alle inspanningen te toetsen is regelmatig onderzoek nodig, onderzoek naar het verloop van het plante- en diereleven, maar ook naar het functioneren van een gebied als geheel: naar de vraag hoe de relatie van de planten en dieren is met het landschap waarin zij leven. Soms is er sprake van ontwik kelingen die zo in het oog springen dat onderzoek bijna overbodig lijkt. Neem bijvoor beeld de ontwikkeling van de broedvogelstand op „de Bol". Klaprozen. De Bol ligt op de Hooge Platen, een complex van hoog opge wassen slikken en zandplaten in de monding van de Wester- schelde. Dit gebied werd door de Staat in beheer gegeven, nadat halverwege de jaren '70 geble ken was dat er jaarlijks enkele dwergsterns broedden. De dwergstern was in Neder land als gevolg van waterver vuiling en verstoring dermate zeldzaam geworden, dat zelfs de paar exemplaren die jaarlijks een (vaak ook nog mislukte!) broedpoging deden op de Hooge Platen, meetelden. De dwergsternkolonie op de Hooge Platen is dank zij een paar „simpele" beheersmaat regelen en een stringente be waking uitgegroeid tot zo'n 150 a 175 paren. Niet zo veel op het eerste gezicht, maar het houdt wel in dat we te maken hebben met de grootste kolonie van deze zwaar bedreigde vogelsoort in Nederland en zelfs in heel Noord-West-Europa. Behalve beheer en bewaking heeft ook onderzoek daar het nodige toe bijgedragen. Want nadat door beheersmaatregelen het terrein voor de dwergstern steeds aantrekkelijker werd, werd het gebied ook ontdekt door een verwante soort: het visdiefje. Door zijn groter formaat en agressiever gedrag is die soort in het voordeel ten opzichte van de dwergstern als het om bezetting van de schaars beschikbare geschikte broed plaatsen gaat. Waarschijnlijk zouden de dwergstems op de Hooge Platen het onderspit hebben gedolven als het concurrentieprobleem dank zij voortdurend onderzoek niet tijdig opgemerkt was. Er werd op het probleem gereageerd door speciaal voor de visdieven het opstuiven van lage duintjes te bevorderen. Daarmee werd ingespeeld op accentverschillen die beide soorten aan de dag Planten als de moeraswespen- orchis worden regelmatig geteld om de ontwikkeling van een gebied te volgen. 8

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 8