Orchideeën Dwergstern met jong. leggen als het gaat om de favoriete nestplaats. Het resul taat was dat zowel de dwerg- sternkolonie als die van de visdieven uitgroeide tot een vestiging van internationale allure. Van algemeen erkend inter nationaal belang zijn ook de schorren en slikken in het Oosterscheldegebied. Net als de gemiddelde rekreant hadden wij tot voor kort het idee dat de vogels die daar verblijven zoveel uitwijk mogelijkheden hebben dat verstoring niet al te veel kwaad kan. Onderzoek van o.m. Rijkswaterstaat heeft aan getoond dat het allemaal veel genuanceerder ligt. Eigen onderzoek van Het Zeeuwse Landschap maakte duidelijk waar de echte knelpunten liggen en waar het met het betredingsprobleem niet zo'n vaart loopt. Zo kon worden vastgesteld waar strikte afsluiting noodzakelijk is en waar niet. Of de nu gekozen koers de juiste is zal uit verder onderzoek moeten blijken. Eigenlijk is met deze paar voorbeelden al zo'n beetje aangegeven wat het onderzoek van Het Zeeuwse Landschap inhoudt en beoogt. Met gebruikmaking van gegevens van anderen en resultaten van wetenschappelijk onderzoek wordt in de eigen terreinen onderzoek gedaan dat daarop inspeelt. Met name die factoren die door het beheer beïnvloed kunnen worden krijgen daarbij de aandacht. De tot nu toe gebruikte voor beelden betroffen vogels, maar ook planten zijn prima geschikt om te meten hoe het er met de levensgemeenschap in een gebied voor staat. Vooral orchi deeën zijn in dat opzicht be faamd. Ze zijn kritisch in hun eisen, opvallend van kleur en vorm en daardoor gemakkelijk te tellen. Ideale planten om te „monitoren". Die eigenschap pen gelden niet in het minst voor de bijenorchis, een in Nederland erg zeldzame orchidee, waarvan in 1978 een zestal bloeiende exemplaren ontdekt werd langs de Wester- schenge. Het gebied werd aangekocht en dank zij een consequent volgehouden verschralend maaibeheer nam de plant voortdurend in aantal toe. Als gevolg van wat stren gere winters was er halverwege de jaren '80 een kleine inzin king, maar in 1990 waren de aantallen hoger dan ooit. Er waren ver over de duizend bloeistengels. Met de orchi deeën verstevigden ook andere natuurwaarden hun positie. Orchideeën zijn tenslotte slechts indicatoren, waarvan de ontwikkeling vooral gevolgd wordt om bij te houden hoe het er met een gebied in zijn totaliteit voorstaat. De positieve ervaringen met de bijenorchis langs de Wester- schenge geven aan dat er ook voor andere planten en dieren, of beter gezegd voor de levens gemeenschap als geheel interessante ontwikkelingen mogelijk zijn. De politiek speelde daarop in door een strook aangrenzend bouwland toe te voegen aan het be staande reservaat. In het vorig jaar uitgekomen landelijke natuurbeleidsplan wordt de Westerschenge aangewezen als kerngebied, wat onder meer inhoudt dat er subsidies be schikbaar zijn om door middel van natuurbouw de waarde van het gebied verder veilig te stel len. Recent bleek ook in dit concrete geval weer dat onder zoek van doorslaggevend belang is voor de manier waar op een gebied beheerd wordt. Stagiaires die het gebied onder zochten ontdekten namelijk dat langs de Westerschenge Noordse woelmuizen voor komen. Dat is een muizesoort die in zijn voorkomen beperkt is tot enkele delen van West- Nederland. Een beest dus om zuinig op te zijn en om er het beheer op af te stemmen. De concrete vertaling van onderzoeksresultaten naar de dagelijkse praktijk vindt plaats in zogenaamde beheers plannen. Dergelijke plannen worden - na advies van vele deskundigen- vastgesteld voor een periode van 12 jaar. Zo'n betrekkelijk lange periode voorkomt dat met het beheer aan willekeurige modegrillen wordt meegedaan. De levens gemeenschap kan zich in alle rust ontwikkelen in de ge wenste richting. Van meet af aan vindt er weer onderzoek plaats öf en hoe dat allemaal in zijn werk gaat 9

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 9