Salamanders in Zeeland door Bernard Krebs* Wellicht zult u het allang ver geten zijn, maar een enkele keer heeft in dit tijdschrift een bericht gestaan over de Herpetologische Studiegroep Zeeland. Herpetologie is die tak van de biologie die zich bezighoudt met de bestude ring van amfibieën en reptie len. De oprichting van de Studiegroep vond plaats in 1986 naar analogie van ont wikkelingen in andere pro vincies. Sindsdien heeft de groep, die ongeveer 25 leden telt, zich vooral beziggehou den met de verspreiding van amfibieën en reptielen in onze provincie. In een aantal artikelen willen wij verslag doen van de resul taten. Hierdoor willen wij u enerzijds op de hoogte bren gen van het wel en wee van amfibieën en reptielen in Zeeland en anderzijds hopen wij hiermede uw interesse zodanig te wekken dat u ons zult overstelpen met aanvul lende gegevens. Het is nuttig eerst iets over de kaartjes te vertellen. U ziet de contouren van de provincie Zee land opgevuld met een rooster van vierkantjes van 1 hij 1 km. zogenaamde kilometerhokken. Deze en de grotere eenheden van 5 hij 5 km aangegeven met de dikkere lijnen en uurhokken genoemd) worden veel gebruikt hij het maken van verspreidings- kaarten. Op kaartje nummer I zijn die kilometerhokken zwart inge kleurd waarvan sinds 1986 iets over amfibieën of reptielen bekend is. Aan de groepen van zwarte hokjes is goed te zien waar veel (actieve) leden wonen (bijvoorbeeld de regio's Vlissin- gen en Middelburg) of wat inte ressante excursiegebieden zijn (zoals de Schouwse en Walcher- se duinen en de omgeving van Hulst). Ook de weinig bekende gebieden zijn er direct uit te halen. Het onderwerp voor deze bij drage is: salamanders. Vaak worden ze verward met hagedissen. Toch zijn ze gemak kelijk te onderscheiden van el kaar. Hagedissen zijn geschubd, salamanders niet. Salamanders zijn zowel in het water als op het land te vinden in tegenstelling tot hagedissen die echte landrotten zijn. Salamanders overwinteren meestal op het land, bijvoor beeld in kelders of buiten tussen stenen, hout of wortels van bomen en struiken. In het voor jaar gaan zij naar het water om daar hun eieren te leggen. Wanneer de larven volgroeid zijn hebben hun ouders het water al verlaten. Naast water om zich voort te planten hebben sala manders dus ook een geschikt droog terrein nodig waar zij hun voedsel kunnen vergaren. De salamandersoorten stellen ten aanzien van hun water- en landbiotoop verschillende eisen die bij de soortsbespreking ver derop aan de orde komen. De kans voor salamanders om zich in een bepaald gebied te kunnen handhaven is dan ook afhankelijk van de mogelijk heden die het terrein voor de water- en landfase van de sala mander te bieden heeft. Het verdwijnen van kleinschali- Kaartje t. ge landschapselementen, uitbrei ding van de stedelijke agglome ratie, vervuiling van het water, het steeds intensievere gebruik van de grond en de steeds dich ter wordende infrastructuur zijn bedreigingen waarmede sala manders te kampen kunnen hebben. Hiertegenover staan gelukkig ook positievere zaken. De toegenomen belangstelling voor het behoud van kleinschali ge landschapselementen hebben geleid tot subsidiëring van het onderhoud ervan. Ook zijn er Drinkputten zijn van belang voor de instandhouding van salamanders. 10

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 10