Alpenwatersalamander voor het paringsspel waarbij de kam een belangrijke rol speelt. Ook ten aanzien van de omge ving is hij nogal kieskeurig. Er moeten veel schuilplaatsen zijn die een vochtig karakter hebben. Een combinatie van ver schillende mogelijkheden wordt het meest op prijs gesteld. Te denken valt aan ruigtekrui den, heggen, bosjes, maar ook aan houtstapels, vermolmde boomstammen enz. Eigenlijk is de kamsalamander een soort van het ouderwetse kleinschalige boerenlandschap, een landschap dus met een veelzijdig karakter. Aangezien dat kindschap steeds meer verdwijnt, is het niet ver wonderlijk dat ook de kamsala mander het moeilijk heeft. In Zeeland is hij beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen. Tot in de zeventiger jaren kwam hij nog voor in Zuid-Beveland (omge ving 's-Gravenpolder), maar recent zijn geen waarnemingen voorhanden, ook niet van die plekken waar ze vijftien jaar terug wel zaten. In Oost- Zeeuws-Vlaanderen komt de soort voornamelijk voor in de omgeving van Axel en Hulst. In de meeste gevallen gaat het daarbij om poelen gelegen op boerenerven of de naaste omge ving ervan, waar nog elementen van het oude landschap aanwe zig zijn. Bepaald florissant ziet de toe komst van de kamsalamander in dit gebied er niet uit, gezien de kwaliteit van de putten en het aantal gevangen exemplaren. Om deze situatie te verbeteren heeft de Stichting Landschaps- verzorging Zeeland een plan ontwikkeld om de infrastructuur van dit gebied voor wat betreft de kamsalamander te verbete ren. Dit plan voorziet in de aan leg van nieuwe en de verbete ring van oude poelen. Ook ten aanzien van het land- biotoop worden nieuwe voor zieningen voorgesteld. Een probleem hierbij is de gerin ge mobiliteit van de kamsala mander. De soort is in tegenstel ling tot de kleine watersalaman der weinig geneigd tot migreren, hetgeen het koloniseren van nieuwe poelen en de uitwisse ling tussen verschillende sub populaties nogal bemoeilijkt. Het plan ziet er zeer goed uit. Nu nog de financiën en de me dewerking van de betrokken particulieren. Pas dan kunnen we hopen op een levensvatbare populatie kamsalamanders in dit deel van Zeeland. In West- Zeeuws-Vlaanderen zijn de voor uitzichten wat positiever. Een aantal gebieden waar zich nog een levensvatbare populatie kamsalamanders bevindt is in handen van natuurbescher mingsorganisaties zoals het Zeeuwse Landschap en Staats bosbeheer. Het beheer van deze terreinen is mede gericht op het voortbestaan van de soort. Voor menigeen was de vondst van alpenwatersalamanders in de bossen van de Waterleiding Maatschappij bij Sint-Jansteen een verrassing. Bij nader inzien is het voorkomen niet zo ver wonderlijk. Deze fraaie salaman der wordt in Brabant en Limburg regelmatig aangetroffen en wie het landschap aldaar vergelijkt met de zuidrand van Zeeuws- Vlaanderen zal zeker overeen komsten ontdekken. De Zeeuwse kleigronden heb ben hier plaatsgemaakt voor zandgronden die aansluiten op de situatie in België. In dit gebied komDpuur zoet water voor. Op verschillende plekken treft men kleinere en grotere boscomplexen aan zoals bij Sint- Jansteen en Clinge. Juist deze factoren: de aanwezigheid van zoet water, leem- of zandgrond met daarbij bos in de directe omgeving, zijn de belangrijkste factoren die het voorkomen van de alpenwatersalamander mogelijk maken. Ook aanslui tend in België is de soort te vin den. De vraag rijst of hij altijd in dit deel van Zeeuws-Vlaanderen voorkwam. In een artikel in het blad van de plaatselijke natuur- beschermingsvereniging De Steltkluut gaat Luud Persijn. zelf een geboren Heikanter, hierop nader in. uitgaande van een vondst die hij omstreeks 1958 deed in de Boskreek te Koe wacht. Ook brengt hij een drink put ter sprake waarin recent alpenwatersalamanderlarven zijn ontdekt, terwijl zij hier voorheen nooit gevonden zijn. Hij veron derstelt dat de soort in het grens gebied altijd al in geschikte ter reinen (water bos) aanwezig is geweest. De aanleg van nieuwe Kaartje 3. bossen in de zeventiger jaren heeft geleid tot nieuwe geschikte gebieden voor de soort, waar door uitbreiding van het areaal van de alpenwatersalamander mogelijk is geworden. Ter afsluiting van dit verhaal een paar adressen waar u eventuele aanvullingen op de versprei dingskaartjes kwijt kunt. Kees Musters, Bellinkstraat 28, 4331 GW Middelburg en B. Krebs. Planketent 3. 4458 SE 's-Heer Arendskerke. Bij voorbaat onze dank. B.P.M. Krebs is biologisch medewerker van het Delta- instituut te Yerseke. Kaartje 4. 12

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 12