Uit het beheer Beheersplan Clingepolder door Pieter Korstanje* Tijdens mijn stage bij "Het Zeeuwse Landschap" heb ik een beheersplan opgesteld voor het oostelijk deel van de Clingepolder. Het oostelijk deel van de Clingepolder is een stukje on-Zeeuws Zee land, dat door de eeuwen heen een groot deel van haar unieke karakter heeft behou den. Tijdens de ontginning van liet gebied in de Middeleeuwen is er een kleinschalig landschap ont staan van lange, smalle percelen. Deze percelen werden begrensd door sloten en houtwallen. In de loop van de tijd is er schaalver groting opgetreden: percelen zijn samengevoegd, houtwallen gerooid en sloten gedempt. Hiermee is de waarde van het gebied voor natuur en landschap verminderd. Toch zijn er nog steeds bijzondere en zeldzame vegetaties te vinden en komen er nog vogels en vissen voor die elders in Zeeland ontbreken. Niet alleen het landschap draagt bij aan het bijzondere karakter van de Clingepolder. ook de aard van de bodem wijkt sterk al van de rest van Zeeland. De voedsel- en kalkarme zandbo dem vormt voor een aantal plan- tesoorten een geschikt biotoop. Van oudsher komt er in de Clingepolder bos voor. In de loop van de tijd is er bij de aan plant van nieuw bos steeds meer gekozen voor naaldhout. De kwaliteit van de naaldbossen in de Clingepolder is echter niet best. Hiervoor zijn een aantal oorzaken aan te geven. Eén daarvan is de mogelijke aantas ting door verzuring van de grond. Het kalkarme karakter van de bodem brengt immers met zich mee dat het gebied vrij gevoelig is voor verzuring. Ook de ondergroei in de naald bossen stelt weinig voor. Het is daarom beter de naaldbossen om te vormen tot loofbos met de in het gebied van nature voor komende eik. Naast de schaalvergroting die heeft plaatsgevonden, komen er nog een aantal andere bedreigin gen voor in het gebied. Zo vin den er gedurende het hele jaar een aantal vormen van recreatie plaats. Vooral in de zomer kan Dc clingepolder. het soms flink druk zijn langs de verschillende plasjes. Een te hoge recreatiedruk leidt tot ver storing en vervuiling. Een oplos sing voor dit probleem is om de recreatie te concentreren in delen van het gebied die minder kwetsbaar zijn. Hierdoor worden de meer gevoelige terreinen 1-t

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 14