Muskusrat Grote pollen van de zeegroene rus worden door het vee gemeden en vallen daardoor extra op. van liet kasteel Hellenburg, die al als zodanig vermeld wordt in de Kroniek van Reijgersberg in 1551. Maar de onderzoekers legden al gauw dat verband. Zij ontdekten een dertiende eeuwse "donjon", een stenen toren, omringd door een gracht. Zo'n donjon was de opvolger van het primitieve kasteeltype dat ooit op de Zeeuwse vlied bergen werd aangetroffen. De donjon is omstreeks l t50 uit gebreid tot burcht door Frederik van Renesse, die destijds heer van Baarland was. Het kasteel dateert in eerste aanleg uit de tijd dat Baarland nog een eiland was. Van het centrale deel van Zuid- Beveland was het gescheiden door de machtige zeearm Het Zwake. In de eeuwen na de bouw van de oude woontoren nam de betekenis van Het Zwa ke als vaarwater steeds verder af. Steeds weer nieuwe polders werden bedijkt en al voor 1500 werd Het Zwake afgedamd en werd Baarland verbonden met de rest van Zuid-Beveland. In Nederland is er geen ander gebied waar de inpolderings geschiedenis nog zozeer in het landschap weerspiegeld wordt Vertrekpunt excursie. als in de Zak van Zuid-Beveland. Een dicht netwerk van dijken en een aantal verstilde kreekresten van vroegere getijdekreken mar keren de overwinningen die in de strijd tegen het water geboekt zijn. Maar nederlagen waren er ook. De kronkels in de dijken en de welen staan voor evenzovele vroegere dijkdoorbraken. Niet zelden staat daar ook een grenslinde, als eeuwenoud gedenkteken. Verwacht dus in de Zak van Zuid-Beveland geen uitgestrekte vlakten natuurgebied. Het is het fijnmazig patroon van kleine landschapselementen dat het gebied tot zo'n boeiend en natuurrijk landschap maakt. Het Slaakje bij Oudelande is één van die kleine gebiedjes waar de natuur als het ware uit zijn voe gen barst. Bij aankomst al zijn daar de zoevende kieviten en de zenuwachtige tureluurtjes die alarm slaan door onder druk geroep boven je hoofd heen en weer te vliegen. Een meerkoet zoekt ijlings dek king in het riet, maar het geroep van groene kikkers gaat onver droten door. van minstens drie kanten tegelijk. De plantengroei verraadt de invloed van zilt grondwater. Kweldergras en schorrekruid geven de grasmat in de laagste stukken een grijsgroene tint. De overgang naar wat zoetere omstandigheden wordt gemar keerd door pollen valse voszeg- ge en omvangrijke horsten van de zeegroene rus. In het water is er een uitgestrekt bloemenveld van waterranon kels, tere, wit-met-gele bloem pjes uil de boterbloemfamilie. Langs de oevers van het kreekje liggen allemaal losdrijvende blaadjes van madelieven. Dat is het werk van muskusratten. Die verraden hun aanwezigheid trouwens ook door de in het riet gebouwde winternesten: hopen van opeengestapelde planten resten die wel een meter hoog kunnen zijn. Hel Slaakje is een prachtig punt om onze volgende wandeling te beginnen. Het is net als de oude fundamenten van het kasteel Hellenburg één van die hele kleine reservaatjes die in over zichten vaak op één hoop ge gooid worden. Dat ze niettemin - bijvoorbeeld in de Zak van Zuid- Beveland - heel bepalend zijn voor de natuurwaarden komt hopelijk op die tocht wel naar voren. Na de start bij het Slaakje zwerven we wat rond in de Zak. waarbij in ieder geval ook de Hellenburg aan bod komt. Wie mee wil wordt op zaterdag 29 juni om 10.00 uur verwacht op het vertrekpunt dat is aange geven op bijgaand kaartje. De tocht is een kilometer of 7 lang en duurt ongeveer 2 uur. Hopelijk tot ziens .1/. Jacobusse is medewerker voor inventarisatie en voorlichting bij Hei /.eeuwse Landschap. 17

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 17