Zeeuws Landschap factie 7e jaarqanq nr. 2 juni 1991 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlost Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.M. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties M. Jacobusse voorpag., 3, 4, 5, 6, 7, 8 9, 11. 13, 14, 16, 17. 20 J. Boom 8 W.J. Phaff 10 J. Jansen 13 W. Mieras 15 J. Joziasse 20 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 De marges zijn smal 3 Broedvogels Saeftinghe 6 Salamanders in Zeeland 10 Orchideeën in de polder 13 Uit het beheer 14 Wandelingen door Het Zeeuwse Landschap. De Zak van Zuid-Beveland 16 Agenda 18 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Omslagfoto Landgoed Ter Hooge bij Middelburg Het gaat goed met de donateurs- actie ter gelegenheid van het 55-jarig jubileum van Het Zeeuwse Landschap. Begin juni hadden zich al zo n 2500 nieuwe donateurs aangemeld, en daar mee is onze achterban uitge groeid tot royaal boven de 8000. Het betekent dat een flink per centage van de Zeeuwse bevol king daadwerkelijk bereid is om bij te dragen aan het natuur behoud in eigen omgeving. Wat is er zo bijzonder aan de Zeeuwse natuur? Bezoekers noe men steeds weer dezelfde din gen: weidse vergezichten, overal water en vooral vogels, veel vogels, die zich in dat landschap thuisvoelen. "Zeeland-vogel- land" is geen loze kreet! In dit nummer van Zeeuws Landschap is er volop aandacht voor de vogels. In het openings artikel wordt ingegaan op het wel en wee van de dwergstern, één van die bij uitstek Zeeuwse kustvogels die het als gevolg van waterverontreiniging en recre atiedruk erg moeilijk heeft. Het is nog geen halve eeuw geleden dat op tal van plaatsen dwerg- sterns en andere vogels op het strand broedden. Hun achteruit gang is een signaal dat er nog veel werk te verzetten valt, willen we de kostbare Zeeuwse natuur veilig stellen. Dat er in verschillende van onze reserva ten succes geboekt is met be schermingsmaatregelen voor kustvogels, geeft in ieder geval het gevoel dat alle inspanningen niet voor niets zijn. Dat blijkt ook in Saeftinghe. Saeftinghegids Jean Maebe is daar al tientallen jaren actief met het observeren van vogels. In dit nummer doet hij verslag van een uitgebreid broedvctgelonderzoek dat vorig jaar gehouden is. Daaruit blijkt dat de beweiding van het schor niet alleen voor overwinterende ganzen en een den, maar ook voor broedvogels vruchten afwerpt. De opsom ming van soorten en aantallen die gegeven wordt zal vooral degenen die vertrouwd zijn met de vogelbevolking van het schor interesseren. De Zeeuwse natuur heeft meer te bieden dan alleen vogels. Het artikel over salamanders en de fotoreportage van wilde orchideeën belichten een paar - voor velen wellicht verrassende - andere facetten van het leven om ons heen. De beschrijvingen van cultuurhistorisch belangwek kende gebieden als de Clinge- polder en de Zak van Zuid- Beveland onderstreept nog eens hoe belangrijk de erfenis uit het verleden is voor natuur en land schap. Het is aan ons om al die dingen zo ongeschonden moge lijk door te geven aan het nage slacht. Uit de groei van onze achterban blijkt dat steeds meer mensen zich daarvan bewust zijn. Ook het bedrijfsleven blijft daarbij niet achter. Opnieuw blijkt in dit nummer dat bedrijven en instellingen bereid zijn om ons doel finan cieel te steunen. Voor bedrijven is het net zo goed van belang om een gezonde woon- en werk omgeving in stand te houden als voor particulieren. Eigenlijk is het niet meer dan billijk dat ook van die zijde onze doelstellingen ondersteund worden. En als het goed is snijdt het mes van twee kanten: wie donateur of sponsor is, heeft een extra verantwoor delijkheid om zuinig om te sprin gen met onze leefomgeving. Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 2