Overzicht toename van broedparen in de aldaar gelegen beweide schor ren. Visdief In de meimaand waren er nog weinig broedvogels in Saef- tinghe aanwezig (max. 25 paar). Pas begin juni was er een sterke toename van de broedparen. Waarschijnlijk houdt dit verband met de komst van veel jonge vis in de Westerschelde in juni. In totaal werden 432 nesten gelokaliseerd, meestal gelegen op de veekplaaten in het schor. De grootste kolonie, gelegen op de Marlemontse Plaat, bedroeg 104 nesten. Op 18 juni werd het eerste donsjong waargenomen. Soort Aantal paren Grauwe gans 5 Brandgans 2 nesten - 3 vogels (bigamie) Bergeend 70 Krakeend 8 Wilde eend 350 Slobeend 19 Bruine kiekendief 7 Patrijs 1 (vermoedelijk) Fazant (enkele) Waterral 2 Waterhoen 8/10 Meerkoet 15 Scholekster 390 Kluut 21 Kievit 29 Grutto 2 Tureluur 464 Zwartkopmeeuw 1 (vermoedelijk) Kokmeeuw 1300 Kleine mantelmeeuw 3 Zilvermeeuw ±7000 Visdief 432 Holenduif 5 Houtduif 25 Veldleeuwerik 15 Boerenzwaluw 10 Graspieper 180/200 Gele kwikstaart 200/230 Witte kwikstaart 1 Witgesterde blauwborst 39 Waaierstaartrietzanger 1 Rietzanger 7 Kleine karekiet 210 Baardmannetje 9 Zwarte kraai 1 Huismus 8 Rietgors 132 Grauwe gors 1 Enkele tientallen paren broed den niet op de veek, maar op de zanderige hoge oeverwallen aan de vloedlijn; zij maakten weinig kans om hun jongen groot te brengen daar de nesten over spoeld werden bij de eerste hoge vloed. Algemeen mag worden aange nomen dat het broedsucces aan de lage kant lag; heel wat minder dan 50% van de donsjongen werd vliegvlug. Holenduif Maximaal 5 paar heeft in de schorren gebroed. De nesten lagen onder de strandkweek op de begroeide oeverwallen. In tegenstelling tot de houtduif bleek er een afname te zijn van het aantal broedparen in Saef- tinghe. Houtduif Evenals de holenduif broedde de houtduif op de dichtbegroeide oeverwallen. Het aantal bedroeg 25 broedparen. Een concentratie van broedvogels werd aangetrof fen in een wel bepaald deel van het schor, waar op een betrek kelijk klein oppervlak 7 nesten werden gelokaliseerd. Veldleeuwerik Op het schor waren geen broed vogels aanwezig; de 15 paren die in Saeftinghe broedden, hadden hun territoria op de Gas- dam, de Zanddam en het plateau van de grote schaapskooi. Boerenzwaluw In de twee schaapskooien van het schor waren 10 bewoonde nesten, respectievelijk met 6 en 4 broedparen. Graspieper Deze soort werd niet geteld, maar een vergelijking met het aantal getelde broedparen riet gorzen bracht ons tot een glo bale schatting van 180-200 broedparen. Gele kwikstaart Evenals voor de graspieper werd een vergelijking gemaakt, waar bij naar schatting 200-230 broed paren in het schor aanwezig waren. Witte kwikstaart Eén paar heeft in de zuidelijke schaapsstal gebroed. Witgesterde blauwborst Er werden 39 territoriumhouden- de vogels geteld. Meestal waren de blauwborsten te vinden aan de rand van de grote rietvelden (Noord. Schapendam) en in de nabijheid van Gas- en Zanddam, zelden in het midden van de schorren. Waaierstaartrietzanger Volgens mededeling werd een vogel met 2 vliegvlugge jongen waargenomen in het schor van Kruispolder-haven (J. de Ridder). Rietzanger Er bleek een duidelijke achter uitgang te zijn van het aantal broedparen. Slechts 7 territoria werden vastgesteld, waarvan 2 in een rietveld en 5 in zeebiesvelden. Kleine karekiet Door de sterke toename van de rietvelden is de laatste jaren ook het aantal broedparen sterk toe genomen. Alle rietvelden wer den geturfd en niet minder dan 210 territoria werden geteld. Baardmannetje Er werden 9 paren broedvogels gelokaliseerd. De broedterritoria waren uitslui tend te vinden in het oostelijk deel van de schorren in de grote rietvelden nabij de Schapendam naar de Noord. Op 23 juni wer den 3 paren met aas waargeno men. Zwarte kraai Na een mislukt broedgeval in 1989 heeft voor de eerste maal een paar met succes jongen groot gebracht in een vlierstruik aan de Zanddam. Huismus Er waren 8 bewoonde nesten in de grote schaapskooi. Rietgors Verspreid over het gehele schor werden 132 broedparen geïn ventariseerd. Het grootste aantal was te vinden in de verruigde schorren. Grauwe gors Eén zingende vogel was aan wezig nabij de Heuvel, van 23 mei tot 24 juni. J. Maebe is Belgisch amateur ornitholoog en al tientallen jaren actief in Saeftinghe. 9

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 9