Bos in Zeeland fietsen, te wandelen en alles te bekijken. Bomen en planten verfraaien de straten an dorpen en steden. Ze bieden luwte en schaduw en kunnen op een druilerige dag nog een prettige wandeling mogelijk maken. Voor de boeren kunnen ze ook lastig zijn schaduwmaar anderzijds wordt een zachter microklimaat gecreëerd, door bijvoorbeeld de werking van wind en regen te verminderen. Mensen vinden het kennelijk ook onplezierig om tegen vuilstortplaatsen, industrie en autokerkhoven aan te kijken: beplanting kan gebruikt worden om deze plekken in te pakken. Bos is multifunktioneel; land schap ook. Landschap is niet alleen het mooie of aan vroeger herinnerende deel van het buitengebied. Landschap is het buitengebied met alle functies en activiteiten die daarin plaats vinden. Of een landschap kwaliteit heeft is een andere zaak. Volgens mij heeft een landschap kwaliteit als niet alleen ruimte geboden wordt aan de gewenste aktiv iteiten en functies, maar dat die elkaar niet of zo min mogelijk storen. Bos kan in deze landschapsopvatting een belangrijke rol spelen in de kwaliteit ervan door buffers te vormen. Waar? Bos in Zeeland is in alle functies die eerder zijn genoemd op zijn plaats: Op de kop van Schouwen, op de kop van Walcheren en in het kustgebied van West Zeeuws- Vlaanderen vooral om de kwaliteit van het gebied voor de recreatie te verhogen, de aanwezige natuurgebieden te bufferen en om de daarbij passende natuurwaarden te ontwikkelen. Bij de grotere steden, om een recreatief uitloopgebied voor de bewoners te scheppen en om een buffer te vormen tegen het dichtslibben door stedelijke functies als industrievestigingen en woningbouw. Bij dorpen en kleinere steden. De bossen in het zuiden van Zeeuws- Vlaanderen herber gen een bijzondere ondergroei, met onder meer veel varens. om een soepele overgang naar het echte landelijk gebied te verkrijgen en om cultuurhisto rische plekjes te benadrukken. En altijd is de functie voor het milieu en de houtproduktie aanwezig. Ook in de open akkerbouw gebieden kan bos van een flink formaat een goede plaats vinden. In Nederland staat nog maar weinig bos op goede grond, terwijl een goede groei plaats hele bijzondere en gezonde bossen kan opleveren. In deze akkerbouwgebieden speelt de waarde voor bewoner en bezoeker geen hoofdrol, wel de waarde voor natuur en milieu. Daarom kan hier aan sluiting gezocht worden bij de kenmerkende kreken en kreekrestanten. Natuurlijk niet vlak op de oever, en ook niet op de nog natte lager gelegen graslandjes. Het bos zal hier een goede rol kunnen spelen om de huidige natuurwaarden te behouden en te verbeteren en om nieuwe eraan toe te voegen. Bossen, oeverlandjes en kreken vormen zo samen een nieuw gebied, kunnen samen aan de natuur meer bieden dan ieder van die delen apart. Het grootschalige karakter van het huidige landschap vraagt er wel om,dat ook de bossen van een voor Zeeland groot formaat zijn. Vijftig hectare is eigenlijk wel het minste. Welk bos? Eerder in dit artikel heb ik de discussie tussen natuurbescher mers en bosbouwers genoemd: Ondanks de geringe ouderdom zijn in het Poelbos bij Goes nu al tal van bos planten en dieren te vinden. 10

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 10