Slotopmerkingen bos en natuur zouden elkaar nog al eens bijten. Dit oordeel van de natuurliefhebbers is meestal gebaseerd op de ontmoeting met jong populierenbos, met enige 111 inachting populierenakker genoemd. Ik kan en wil niet ontkennen dal met het oog op de houtproduktie met onze van oorsprong inheemse zwarte populier veel is uitgespookt, in jargon: veredeling. De turbopopulier is in opkomst, uitstekend en hard nodig voor de houtproduktie en onze zelfvoorzieningsgraad van dit produkt. Maar toch. Met verschillende soorten popu lieren (euramerikaanse-, zwarte-, balsem-, ratelpopulier en abeelkan een afwisselend Ik noemde alleen de hoofd soorten: kriek, hazelaar, mei doorn, vlier en els completeren het bos, hoewel deze soorten vaak alleen in de randen en bij open plekken tot volle wasdom kunnen komen. Ook hier is een gericht beheer op zijn plaats, daar we niet meer precies weten wat er gebeurt als je het bos aan zijn lot overlaat. Proeven om deze kennis op te frissen worden gedaan; maar ja, dat gaat niet in een paar jaar; bij ieder bostype is er tijd nodig om tot een beoordeelbaar resultaat te komen. Een bijzonder type bos kan voorkomen in de duinen en de binnenduinrand. Het zal echter veel zorg en geduld vergen om De Walcherse Mante ling is vanouds rijk aan landgoedbossen. Er komt een rijk gevarieerde stinzen- flora voor. en recreatief aantrekkelijk bosbeeld worden v erkregen, soms -op goede grond- al na een jaar of ijftien. (Trouwens, hebt U het veelgeroemde eikenbos wel eens in de stakenfase - onge veer 20 jaar oud- gezien? Ik wil dat graag ruilen voor een gevarieerd populierenbos van dezelfde leeftijd!) Met een goed beheer daarna op basis van een duidelijk inzicht in het gewenste eindbeeld én de gewenste natuurwaarden, kan in Zeeland na ongeveer twintig jaar worden begonnen met omvor ming van zulk bos naar een gemengd loofbos, met essen, iepen, eiken en zelfs beuken. Voor een deel kunnen deze soor ten al vanaf het begin tussen de populieren worden aangeplant. dit bos in de directe invloedsfeer van zout en wind tot ontwikke ling te laten komen. De bossen die thans in deze gebieden aanwezig zijn, moeten daarom naar mijn mening gekoesterd worden, ook indien het soort bos niet helemaal past in de modieuze ideeën over wat inheems en passend is. Bossen die nu en in de komende jaren in deze gebieden aan gelegd worden, zullen echter zorgvuldig moeten worden ontworpen mét inachtneming van de huidige daaraan te stellen eisen. Ook enige zorg-vuldige omvorming van de reeds aanwezige bossen acht ik niet onjuist, maar wel. zeker met het oog op het klimaat, op een zeer kleinschalige manier. Er kan in delen van zo n gebied gekozen worden voor spontane bosontwikkeling, bijvoorbeeld in de wat nattere kleiige duin valleien, waar kruipwilg, liguster en iep voor zullen komen; maar in het algemeen en zeker ook in de binnenduinrand, lijkt mij aanplant van soorten als eik, esdoorn, iep en.zwarte populier een juiste handelwijze. Soms heel persoonlijk, soms op basis van rijksbeleid heb ik in grote lijnen mijn v isie gegeven op bos in Zeeland. Het consu lentschap Bos- en Landschaps bouw -sinds kort opgegaan in het consulentschap Natuur, Bos, Fauna en Landschap- heeft dan ook als taak om in de betreffende provincie het bosbeleid uit te dragen, uit te voeren en te verfijnen. Dat kan een rijksdienst echter nooit alleen, de provinciale overheid moet daarin een eigen rol spelen. Zeeland is naast Noord- Holland een van de provincies waar nog geen provinciale bosvisie is uitgebracht. In dit artikel heb ik getracht duidelijk te maken waarom, waar en hoe bos in Zeeland moet. Niet alle argumenten en alle vormen van bos hebben de revue kunnen passeren. Op snelgroeiend tijdelijk bos als agrarische activiteit bijvoorbeeld ben ik niet ingegaan. Ook daarvoor gelden echter in grote lijnen de uitgangspunten en voorwaarden die eerder zijn genoemd; het doel is echter alleen: houtproduktie. In de afweging met bestaande natuur- en landschapswaarden mag dit mijns inziens best een rol spelen. Het is ons streven bos uit te breiden, in stand te houden en tot rijpheid te laten komen in de hele breedte van de vele functies en doelen die bos kan dienen. Tot slot: Zeeland heeft meer bos dan u denkt. Het is er nu rustig en prettig toeven. Misschien komen we elkaar wel tegen. Meur. Ing.]. Pijl is voormalig consulent bos- en landschaps bouw bij hel Ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij. 11

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 11