Open dag Krammer-Volkerak Hoogland-koeien zijn weinig kies keurig in hun voed- selkeuze. Op de Slikken van de Heen helpen zij voorko men dat het gebied dichtgroeit. overspoelingsrisico's. Nieuw vestigden zich grote aantallen moerasvogels. De blauwborst, de rietgors en de bruine kieken dief zijn gewone verschijningen geworden. Vorig jaar broedden in het gebied vijf paren van de uiterst zeldzame steltkluut. Ook zeldzame planten ontbreken niet. De moerasandijvie langs de oevers en de ruppia in het water van de voormalige getijdekreken zijn plotseling en massaal opge doken. De snelle spontane veranderingen in het gebied onderstrepen als het ware de noodzaak om een toekomst beeld voor het gebied te beden ken. Zo'n streefbeeld is er in middels. Elders in dit tijdschrift is te lezen hoe wij gekomen zijn tot de keuze voor een halfopen "park-"landschap, met afwisselend bos, struweel, open water en grazige vlakten. Het is een patroon dat op een zo natuurlijk mogelijke manier tot stand moet komen en daarvoor zijn twee soorten grote grazers ingezet: Przewalskipaarden en Schotse hooglanders. Het zijn allebei weinig gecultiveerde rassen, die er niet tegen op zien om de inmiddels flink uit de kluiten gewassen wilgjes van top tot teen te verschalken. Een veldbezoek aan de Slikken van de Heen zoals ze nu zijn is een bijzondere ervaring. Lopend over een oude kreekbodem word je omringd door manshoge ruigtekruiden afgewisseld met jonge bosjes. Verrassingen zijn er te over: een ree die wegschiet als je uit één van de vele slinger bochten te voorschijn komt; een troep grauwe ganzen die naar knolletjes van de Zeebies (=Heen!) aan het graven is; een grote groep passerende aal scholvers. In dit landschap doet het heel natuurlijk aan als je ineens oog-in-oog staat met een ruigbehaarde hooglandstier met zijn ontzagwekkende horens. Het dier zelf wordt trouwens van zo'n ontmoeting niet koud of warm. Vanonder de ruige haardos kijken de bolle ogen onbewogen naar de verte. Er is ruimte genoeg. Wie de Slikken van de Heen bezoeken wil is welkom op onze volgende wandeling. Die is op zaterdag 14 september van 13-30 tot 16.30 uur. Het vertrekpunt is aangegeven op het kaartje bij dit artikel. Op zaterdag 14 september 1991 wordt aandacht besteed aan het feit dat enige tijd geleden de overdracht heeft plaatsgevonden van de na tuurgebieden in het Krammer- Volkerak aan een drietal natuurbeschermingsorganisa ties. Het betreft de buitendijks liggende drooggevallen gronden en ondiepwaterge- bieden in het Krammer-Volke rak. Het Zeeuwse gedeelte wordt toebedeeld aan Het Zeeuwse Landschap. De open dag begint vanaf 10.00 uur met de ontvangst van genodigden en belang stellenden in het Multifunc tioneel centrum de Grutters- wei te Oude Tonge. Daarna volgen diverse sprekers van de rijksoverheid en van de beherende instanties. De wandeling sluit aan op de gehouden inleidingen. Een uitgebreider programma is op aanvraag verkrijgbaar bij het bureau van de Stichting. 13

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 13