Studiedag over kustvogels Naar aanleiding van het 55- jarig bestaan van onze Stichting organiseert Het Zeeuwse Landschap op vrijdag 25 oktober a.s. in het Topshuis op Neeltje Jans een studiedag over kustvogels. Kustvogels, waartoe onder andere steltlopers, meeuwen, sterns, ganzen en eenden behoren, vormen een belangrijk natuurlijk fenomeen in het Delta gebied. Door de hoge soortenrijkdom en de grote aantallen behoort de Delta als overwinteringsgebied voor kustvogels tot de topgebieden van Europa. Tevens is het Delta gebied voor een aantal karak teristieke watervogels, zoals grote stern, visdief, dwergstern, kluut en strandplevier, een belangrijk broedgebied. Een groot deel van de natuur gebieden die Het Zeeuwse Landschap in beheer heeft zijn zogenaamde "wetlands" (waterrijke gebieden) waarin kustvogels een belangrijke rol spelen. Het gaat dan onder andere om Het Verdronken Land van Saeftinghe, De Hooge Platen, het Paulinaschor, het Zwin. de Verdronken Zwarte Polder, de inlagen op Noord- Beveland. de schorren en slikken rond St. Philipsland en Neeltje Jans. In de loop van de tijd heeft Het Zeeuwse Landschap veel kennis en ervaring gekregen met het veilig stellen en ontwikkelen van de natuurwaarden van wetlands. Tal van zaken zijn bij het wetland- beheer aan de orde, zoals bijvoorbeeld begrazing van schorren om een gunstig voedselbiotoop voor ganzen en eenden te scheppen, toezicht en rusthandhaving, het creëren van broedgebieden en het kritisch volgen en eventueel zien bij te sturen van zaken als (kokkel)visserij in Ooster- en Westerschelde. Andere belang rijke facetten van natuurbeheer in kustgebieden zijn onderzoek aan kustvogels en voorlichting aan het publiek over natuur waarden van de kust. Onderzoeksgegevens over aantalsverloop, verspreiding en gedrag van kustvogels zijn nodig om na te gaan of de toegepaste beheersmaatregelen juist zijn. Bovendien vormen veranderingen in de vogelstand vaak een indicatie voor ontwik kelingen in het desbetreffende watergebied. Alhoewel Het Zeeuwse Landschap zelf ook vogelonderzoek uitvoert, wordt wat dit betreft frequent samen gewerkt met overheidsinstanties en regionale natuur- en vogelwachten. Hel thema van het symposium is "Natuurbeheer voor kustvogels in een veranderend Deltagebied". "Veranderend" heeft in dit geval betrekking op meerdere zaken. Ten eerste de drastische "herschikking" van de Zeeuwse wateren ten gevolge van de Deltawerken, waarmee industrialisatie, verbeterde infrastruktuur en toenemende recreatie gepaard gingen, en ten tweede de uitvoering gedurende de komende jaren van een aantal beleidsvoornemens van de overheid, waarbij uitgegaan wordt van extra aandacht voor natuur en milieu in het Deltagebied (verwoord in onder andere het Natuurbeleidsplan, de Derde Nota Waterhuis houding, de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en Beleidsplannen voor Ooster- en Westerschelde en Voordelta). De uitvoering van de studiedag vindt plaats onder begeleiding van de natuurwetenschappelijke adviescommissie van Het Zeeuwse Landschap. Verderop wordt het dagprogramma weer gegeven. Het aantal deelnemers aan het symposium moet, van wege de beschikbare ruimte, beperkt blijven tot maximaal 105. Deelname kost fl. 15,- p.p., inclusief lunch, koffie e.d. Deelnemers dienen zich schrifte lijk of telefonisch voor 7 oktober as. op te geven bij de Stichting Het Zeeuwse Landschap te Heinkenszand. waarna bericht wordt of deelname nog mogelijk is. Is deelname mogelijk, dan wordt een deelnemers- plus accept-girokaart toegezonden. (In de colofon voorin het tijdschrift wordt het adres van de Stichting Het Zeeuwse Landschap vermeld). Het programma van de studie dag vindt u op pagina 19 van dit blad. Bij hoog water con centreren water vogels zich op de zogenaamde hoog- watervluchtplaat- sen. Op de foto ondermeer rosse grutto's, zilverple vieren en bonte strandlopers. 1 1

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 14