Uit het beheer Het gaat goed met Neeltje Jans De realisatie van de natuur- bouwplannen van Natuur monumenten en Het Zeeuwse Landschap voor Neeltje Jans verloopt voorspoedig. Afge lopen voorjaar is de laatste fase van het duinlandschap aan de binnenkant van Neeltje Jans aangelegd. Bulldozers hebben een aantal langgerekte duin valleien gecreëerd. Op verschei dene plaatsen zijn die valleien tot het grondwaterpeil uitge schoven. Verwacht wordt dat in deze vochtige gedeelten, waar in regenrijke perioden het zoete grondwater tot boven het maaiveld zal staan, bijzondere vegetaties tot ontwikkeling zullen komen. Naast de zoete valleien is er ook een zoute vallei gemaakt, een zogenaamde slufter. Deze vallei staat in open verbinding met de Oosterschelde (de Mattenhaven van Neeltje Jans) en loopt met hoog water gedeeltelijk vol. Hier zullen naar verwachting schorvegetaties ontstaan, met iets dieper in de slufter overgangen naar een zoetvochtig milieu waarin zeldzame plantensoorten zich kunnen vestigen. Het in 1990 aangelegde duin landschap ontwikkelt zich inmiddels voorspoedig. De geplante helm groeit goed en ze vestigt zich elders spontaan. Het kale zand raakt geleidelijk aan met allerlei pionierplanten van de zeereep begroeid. Opvallend waren deze zomer de grote vlakten met de licht paars bloeiende zeeraket. Vlieszaad is een andere pionier die hier massaal aanwezig is. In het najaar waaien de afgestorven vlieszaadplanten tegen elkaar en vormen grote 'ballen' die door de wind over de nog kale duinen gerold worden, waardoor het zaad wijd verspreid wordt. Steppenrollers worden pionierplanten met zo n verspreidingsmechanisme genoemd, of op zijn amerikaans 'tumbleweeds'. De aanleg van de hiervoor genoemde slufter in de binnen- duinen van Neeltje Jans vormde een soort voorspel voor een grootschalige slufter die in de buitenduinen zal worden aangelegd. Afgelopen voorjaar heeft staatssekretaris Gabor toegezegd dat zijn ministerie dit projekt zal financieren. Waarschijnlijk zal deze winter met de uitvoering begonnen worden. Het vogeleiland bij Neeltje Jans fungeert volgens verwachting. Het gehele jaar door zitten er met hoog water talloze vogels op die met laag water in de Oosterschelde voedsel verzamelen. De aan wezige vogelsoorten wisselen per seizoen. Afgelopen zomer hebben er 31 visdiefjes, 7 paar dwergsterns en 1 paar bont- bekplevieren op het eiland gebroed: een hoopvol begin voor deze nieuwe broedlokatie voor kustvogels. Het vogelleven op en rond het eiland kan luxueus worden bekeken vanuit de observatiehut ter plaatse (zie elders in dit tijdschrift). Met de aanleg van de andere natuurbouwprojekten op Neeltje Jans wordt waarschijnlijk binnenkort begonnen: het reeds eerder in dit tijdschrift vermelde steenglooiingen-projekt van rijkswaterstaat en de aanleg van een uiteindelijk ca. 7 ha grote inlaag. Dit laatste projekt is gekoppeld aan de verkoop en afvoer van een groot zanddepot bij Neeltje Jans. Nu de 'natuur- bouwtrein' goed in beweging is gaan we ons de komende tijd nader oriënteren op voorzienin gen voor natuurrekreatie op Neeltje Jans, zoals wandelpaden, 15

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 15