Gastronomie en natuurbeheer Rotaryclub schenkt vogelobservatiehut uitzichtpunten, info-voorzienin gen, een excursieprogramma en eventueel een bezoekers centrum. Gedurende de maand mei van dit jaar heeft rotisserie 'De Trouwe Herder' van Bohemen Resort te Haamstede een sponsoringsaktie voor het natuurbeheer van het Verdron ken Land van Saeftinghe gehouden. Voor de leiding van de rotisserie waren uitgangs punten hierbij: behoud van het Zeeuwse landschap en het feit dat er een direkt verband bestaat tussen een goede keuken, de culinaire kwaliteit van de voedselprodukten en een natuurlijke wijze van voedselproduktie. Van elk diner, samengesteld uit Zeeuwse natuurlijke produkten, werd tien gulden bestemd voor het beheer van Saeftinghe. Het hoofd gerecht bestond uit lamsvlees afkomstig van de schaaps kudden waarmee Saeftinghe beweid wordt. Dit lamsvlees heeft een speciale smaak, omdat de lammeren opgegroeid zijn in een natuurgebied met een gevarieerde vegetatie. Bovendien bestaat die vegetatie uit zoutplanten, waardoor, naar analogie van lamsvlees afkom stig van de franse kust, gespro ken wordt van zogenaamd pré- salé-lamsvlees. (Dus lamsvlees van zoute weiden. In het Frans wordt het ook vaak geschreven als presalélamsvlees, waardoor het eveneens als 'voorgezouten- lamsvlees vertaald zou kunnen worden.) De aktie heeft 3040,- opgeleverd. plus dat dit restaurant en andere, die door de aktie geïnteresseerd raakten, nu regelmatig lammeren van de Saeftinghe-kudden afnemen. Er staan nog verscheidene wensen voor de optimalisatie van het begrazingsbeheer van Saeftinghe op de lijst, zoals een verharde dijkovergang voor schapen en renovatie van de erfverharding bij één van de schaapskooien. Het Zeeuwse Landschap is dan ook erg ingenomen met de opbrengst van deze aktie. Naar aanleiding van de oprich ting van Rotaryclub Goes-De Bevelanden werd door het bestuur van de nieuwe club in 1989 toegezegd een vogel- observatiehut voor het natuur- ontwikkelingsprojekt op Neeltje Jans te realiseren. Afgelopen voorjaar is de observatiepost geplaatst nabij het in 1990 aan gelegde vogeleiland bij Neeltje Jans. Op 5 september j.l. is de hut officieel geopend. Opvallend bij deze fraai uitgevoerde hut is de lokatie. De hut is min of meer verzonken in een dijk geplaatst, zodat hij landschappelijk niet opvalt en bezoekers zonder vogels te verstoren achter de dijk om de hut kunnen bereiken. Het uitzicht vanuit de hut is bijzonder. Op en rond het nabij gelegen vogeleiland zitten nagenoeg altijd, soms in groten getale, karakteristieke kustvogels die in de Oosterschelde voedsel verzamelen. In het voorjaar kun nen de baltsrituelen van sterns worden waargenomen, gevolgd door het complete vogelspek takel dat bij de broedtijd hoort, zoals de aanvoer van visjes voor de broedende partner of de jongen en de burenruzies. Behalve het vogeleiland heeft men vanuit de hut kijkend een weids uitzicht over het getijde landschap van de Oosterschelde. (Rustig en beschut uit een observatiehut kijken blijkt een heel ander kijkgenot op te leveren dan bijvoorbeeld staand op een dijk.) Om deze observatiehut te bereiken moet men zich wel enige moeite getroosten. De hut is gelegen op het meest ooste lijke gedeelte van Neeltje Jans. op de dijk rond haven Bouwdok. Vanaf de parkeerplaats is het ongeveer 1,8 km lopen of fietsen naar de hut. Het ligt in de bedoeling om een excursie programma voor Neeltje Jans te gaan opzetten. Hiervan zal deze observatiehut zeker een onder deel gaan uitmaken. Observatiehut Neeltje Jans. Schapen in Saeftinghe. Noordzee/voordelta Neeljejans, natuurproject observatiehut Neeltje Jans vogeleiland 16

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 16