Zeeuws Landschap Van de redactie 7e jaargang nr. 3 september 1 991 A8enda B,e^> HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Land lust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Hannie Joziasse 17 Rien Jacobusse 20 Kees Musters 8 Chiel Jacobusse 13, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Natuurontwikkeling in de zoete achterkant van de Delta 3 Padden in Zeeland 6 Bos in Zeeland 9 Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 12 Studiedag over kustvogels 14 Uit het beheer 15 l-T.A,-IWMrirp:„M... U^'luipyj'1 17 1 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Hel Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestem ming van de redactie. OmslagtS^V/Ap De Westersclierïh.- Fi pi1 Onze provincie wordt geroemd om zijn schoonheid en rijke na tuur. Het werk van onze Stichting lijkt daarbij succesvol. Het is zeker zo dat veel bewaard kon blijven dat zonder de inzet van het Zeeuwse Landschap verloren was gegaan. Wanneer we de toestand waarin de natuur en het landschap zich bevinden wat nauwkeuriger bestuderen dan blijkt echter dat het aantal plante en diersoorten in het 55-jarig bestaan van onze Stichting schrikbarend is teruggelopen en dat vele mooie stukjes landschap verdwenen zijn. Als gevolg van onder meer de economische expansie, de intensivering van het grondgebruik en de ongecon troleerde toename van het toeris tisch bezoek in de laatste decen nia is de kwaliteit van het milieu en de natuur verminderd. Zo sterk zelfs dat een trendbreuk algemeen als noodzakelijk wordt gezien: niet alleen het behouden van de natuur die ons rest maar ook nieuwe natuurgebieden maken om het verloren evenwicht te herstellen, is nu de opvatting. Er bestaan reeële plannen om Zeeland te verrijken met enkele duizenden hectaren nieuw natuurgebied. Veelal zal dit ten koste gaan van de overproduce- rende landbouwgronden maar ook elders zullen kansen worden benut. De aanleg van een duin landschap op Neeltje Jans is hier van een voorbeeld. Hier veran derde een met asfaltslakken ver hard en rommelig werkterrein van 45 ha in een landschap van stuif- duinen en duinvalleien. In het agrarisch gebied worden momen teel plannen voorbereid om op voor de natuur kansrijke locaties een waardevol landschap te scheppen. Akkerland zal verande ren in vochtig geaccidenteerd grasland, rijk aan zeldzame wilde rlanten en weidevogels. In de kuststrook zullen duinen .'erbreed worden en bossen /orden ontwikkeld. Bestaande natuurgebieden zullen worden vergroot. Misschien zelfs zullen er door ontpoldering weer nieuwe schorren en slikken ontstaan. De natuurbescherming is nadruk kelijk een nieuwe weg ingeslagen. Onze Stichting staat met haar werk aan de basis van deze ontwikkeling. De eerste grond aankopen om de plannen te verwezenlijken zijn al verricht en de localisering en begrenzing van deze nieuwe natuurgebieden zijn in een gevorderd stadium van planologische voorbereiding. In dit nummer maakt U kennis met enige facetten van ons werk die gericht zijn op de toekomst van de natuur in onze provincie. Een studiedag over kustvogels geeft een voorbeeld van het onderzoek dat verricht wordt en de conclusies die daaruit worden getrokken voor een herstel van deze zo kenmerkende vogel- groep in Zeeland. Een artikel over padden in Zeeland geeft veel wetenswaardige informatie over deze specifieke diergroep. U wordt verder geïnformeerd over de toekomst van de Slikken van de Heen en de Plaat van de Vliet, een nieuw natuurgebied in ontwikkeling, maar liefst 655 ha groot, dat in september aan onze Stichting werd overgedragen. U leest hoe dit van de invloed van de zee afgesloten gebied door ons zal worden beheerd om de natuurkansen zo groot mogelijk te laten zijn. Ook vindt u een bijdrage over de discussie over nieuwe bossen in Zeeland waar niet iedere natuurbeschermer gelijk over denkt. De komende decennia zal onze Stichting zich offensief inzetten om de neerwaartse spiraal waarin natuur en landschap zich bevin den om te buigen tot een positie ve ontwikkeling. Het streven is gericht op een leefbare toekom stige provincie, rijk aan planten en dieren, met een landschap dat ons nageslacht zal boeien en waarin het zich zal welbevinden. RJ. Willems

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 2