Bos in Zeeland Door Janine Pijl' Een stukje historie Wat feitelijke gegevens De multifunctionaliteit Bos heeft lange tijd een hoofdrol gespeeld in de geschiedenis van de aard bewoners. Ook Europa was eeuwenlang één groot woud, waaruit de mensen produk- ten verzamelden, waarin ze jaagden en kapten en van waaruit de landbouwgron den werden ontgonnen en andere open ruimtes werden gecreëerd voor woningen, dorpen en stadjes. Niet voor niets komt in bijna alle sprookjes bos prominent voor. De mens moest het bos overwinnen om zijn gecivili seerde, georganiseerde levenswijze mogelijk te maken. Het bos bleef, waar de grond slag een produktieve landbouw onmogelijk of onrendabel maakte én waar de -meestal adelijke of vorstelijke- hoge heren hun jachtrechten bleven uitoefenen. Toen enkele eeuwen geleden het hout schaars werd en een grote vraag ontstond in verband met b.v. de scheepsbouw, werd bos planmatig aangeplant; later vroegen ook de mijnbouw en de ijzer- en staalfabricage om hout. Een aardig detail hierbij is dat voor de scheepsbouw kromme bomen werden gekweekt: de juiste kromming voor de ribben van een schip werd op "natuurlijke" wijze verkregen door een voortdurende begeleiding. In de geschiedenis van Zeeland speelt een ander oerelement een hoofdrol: het zoute water van de zee. Niet het bos moest hier worden gekapt, maar het water moest worden bedwongen met dijkjes en dijken. Bos moest in dit kader worden aangelegd om de evenzeer in de strijd tegen de zee belangrijke duinen vast te leggen. Het bedijkings- en inpolderingsproces leverde open landschappen op met beplante dijken voor het geriefhout. Oudere en hogere delen van Zeeland, zoals de binnenduinranden van Walcheren en Schouwen werden een vestigingsplaats voor de landgoederen van Hollandse en Zeeuwse adel en rijken. Landgoederen met bossen. Nederland heeft niet veel bos; met bijna 8% bos het minste van het vaste land van Europa. In Zeeland met een oppervlakte aan land van ongeveer 180.000 ha en 3500 ha bos bedraagt dit percentage 1.9, ver van het landelijke gemiddelde. En toch is er relatief nogal wat bos aangeplant: sinds 1982 280 ha en daarnaast nog 105 ha tijdelijk bos, speciaal voor de houtproduktie. In de ruilver kavelingsplannen zit nog 370 ha "echt" bos en 60 ha produktie- bos, zodat over een jaar of tien het percentage zal zijn opge lopen tot 2.15; toch nog steeds ver onder het landelijk gemid delde. Elke Nederlander -en er is niets dat er op wijst dat Zeeuwen minder zouden gebruiken- gebruikt per jaar 1 m3 hout. Van die hoeveelheid wordt 92% geïmporteerd, onder andere uit de tropische landen. Dit levert een negatief bedrag op de Nederlandse betalingsbalans op van bijna 2 miljard gulden, na de olie de hoogste negatieve post. Het is zeker mede vanuit een economische zienswijze dat de regering in het Meerjarenplan Bosbouw heeft gesteld dat tot 2025 15.000 ha snelgroeiend al dan niet tijdelijk produktiebos moet worden aangelegd, 10.000 kilometer wegbeplanting en 30.000 ha multifunctioneel bos. Bospad in de Kop van Schouwen. Bos is een bijna volmaakt voorbeeld van multifunctiona liteit. Natuur en milieu, land schappelijke kwaliteit, recreatie en houtproduktie worden als functies genoemd. Niet altijd vervult bos al deze functies tegelijk maar sommige zijn steeds aanwezig. Het aanplanten van bos is een milieumaatregel van de eerste orde. Het werkt tegen erosie van de bodem door wind en water, het dempt geluid, het vangt stof uit de lucht, het bindt kooldioxyde, ademt zuurstof uit en het werkt nivellerend op de waterhoeveelheid; bij veel regen houdt het water vast en bij weinig neerslag levert het water na. Het gebruiken van hout voor de open haard doet iets af aan het nut voor het milieu. Volgens natuurbeschermers zou bos geen goed alternatief zijn voor bestaande, dierbare natuurwaarden, maar bos -ieder bos-, biedt in elk geval onder dak, voedsel en voortplantings- mogelijkheden aan ontelbare organismen. Het is mijn stellige overtuiging, dat de keuze vóór bos en de daaraan verbonden natuurwaarden ook een keuze vóór het milieu is. Mensen wonen soms in of bij een bos, recreëren daar door te 9

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 9