Uit het beheer Bitterling op de Slikken van de Heen Terrein-uitbreidingen Afgelopen september is op de Slikken van de Heen-West voor het eerst het éénjarige plantje genaamd bitterling (Blackstonia perfoliata) gevonden. Dit is een zeldzame soort die kenmerkend is voor een milieutype dat in vochtige duinvalleien aanwezig is. Analoog aan de vegetatie ontwikkeling op de platen in de Grevelingen werd de komst van deze soort verwacht, zoals in hét Bitterling, een zeldzame soort die op drooggevallen platen massaal tot ontwikkeling kan komen. vorige nummer van het tijdschrift beschreven is. De soort kan zich op een bepaalde plaats via uit zaaiingen in de loop van de tijd sterk uitbreiden. In september werden op de Slikken van de Heen twee groei plaatsen met een oppervlakte van enkele vierkante meters gevonden, hetgeen erop duidt dat de soort zich reeds in 1990 (of eerder) hier gevestigd heeft. In 1987 is het Krammer-Volkerak afgedamd, dus drie jaar na het permanent droogvallen van de platen en schorren vestigde de bitterling zich hier. In de Grevelingen werden de eerste bitterlingen vier jaar na de afsluiting gevonden. De soort is daar nog steeds op grote schaal aanwezig. Naast de in het vorige nummer van ons tijdschrift vermelde grootschalige terreinuitbreiding in het Krammer-Volkerak, is de laatste maanden ook elders in de provincie de oppervlakte natuur gebied die Het Zeeuwse Land schap beheerst weer toegeno men. Zo is op St. Philipsland aan ons gebied in de Bruintjeskreek ca. 5 ha oeverland toegevoegd, aan de Rumoirtschorren 28 ha en aan ons gebied in het Groote Gat bij Oostburg ca. 15 ha. Bij Hoofdplaat, terrein de Vosse- kaai, heeft Het Zeeuwse Land schap ca. 4 ha natuurgebied verworven, in de Oudelandse polder, gelegen bij Het Zwin, ca. 1,4 ha, in de Aardenburgse havenpolder bij Draaibrug 3.5 ha en op de Wallen van Aardenburg ca. 4 ha. Vooral het natuurgebied de Yerseke Moer wordt momen teel flink uitgebreid. In het kader van de ruilverkaveling Yerseke Moer is Het Zeeuwse Landschap 42 ha toegedeeld, terwijl daar Werkkaartje voor de inrichting van nieuw verworven percelen in De Yerseke Moer. te handhaven loodsje ij dam duiker o 20, 30 m breed drinkput stroomrichting oppervlaktewater raster; 4 puntdraden houten damhek graslandheg De uit te voeren inrichtingsmaatregelen. 13

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 13