Grote beurt voor de Wallen van Retranchement aan toegevoegd wordt, als gevolg van de uitvoering van het Rijks Natuurbeleidsplan, ca. 7 ha boomgaard. Het totale gebied dat wij in de Yerseke Moer in beheer hebben komt daarmee op ca. 243 ha. De nieuwe gebieden in de Yerseke Moer moeten ten dele nog als natuurgebied worden ingericht. De 20 ha bouwland die hier onderdeel vormt van de nieuwe verwerving zal grotendeels als grasland worden ingericht, evenals de boomgaard. Die wordt daarvoor eerst gerooid en de voormalige klein schalige indeling met slootjes en graslandheggen als perceels scheidingen, wordt weer her steld. Van het bouwland zullen waar schijnlijk enkele kleinschalige akkertjes als zodanig gehand haafd worden. Het betreft hier namelijk gronden die op een grote kreekmg in de Yerseke Moer gelegen zijn. Alleen op de beperkte oppervlakte aan kreek- ruggronden in de Moer kon en kan akkerbouw bedreven worden (en konden heggen tot ontw ikkeling komen). Vooral uit historisch-landschap- pelijk oogpunt zullen daarom enkele kleinschalige akkertjes gehandhaafd worden. Echter, ook voor het beheer van deze akkertjes zullen natuur waarden, zoals bijzondere akker onkruiden en broedgelegenheid voor patrijzen, een bepalende rol spelen. Op de Wallen van Retranchement moeten de ver doorgeschoten graslandhagen drastisch terug gesnoeid worden. Onlangs is het beheersplan voor het wallencomplex rond het dorp Retranchement vastgesteld. In dat beheersplan worden een aantal maatregelen aangegeven die het aanzien van de wallen de komende jaren flink zal veran deren. Om te beginnen zullen de ca. 800 populieren die op het noordelijke deel van de wallen staan gekapt worden. Dit zowel anwege ecologische redenen als vanwege het feit dat deze bomen kaprijp zijn. De bomenkap is besproken met de Dorpsraad en de gemeente Sluis. Afgesproken is dat gespreid over 4 jaar tijdens de wintermaanden de bomen ver wijderd zullen worden. November j.l. zijn medewerkers van Het Zeeuws Landschap aan deze mega-klus begonnen, waarbij vooral het afvoeren van het hout ov er en langs de steile wallen vakmanschap vereist. Na de kapwerkzaamheden zal op de wallen zelf weinig her plant van bomen plaatsvinden, zodat dit historisch vestingswerk straks weer duidelijk in zijn totaliteit te overzien zal zijn. Wel zal aanplant van bomen onderlangs de wallen plaats vinden. Hier komen langs de gracht knotbomen te staan. Ten tweede is in het beheersplan aangegeven dat er sprake is van achterstallig grootschalig onder houd wat betreft de grasland heggen en reeds aanwezige knotbomen onderlangs de wallen. Momenteel worden de knotbomen en heggen stevig gesnoeid en opengevallen gaten worden weer vol geplant. Een derde punt is dat de boom kikkers op de wallen de nodige beheersmaatregelen vragen. Zo zullen verlande drinkputten worden uitgediept en worden er enkele nieuwe putten gegraven. Ook voor herstel van de cultuur- 14

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 14