Nieuwe beheersplannen Het samenstellen van zo'n beheersplan, (beter is eigenlijk beheerplan, dus zonder s) is meestal een proces van maan den. De schrijver, of schrijversgroep, begint met het opstellen van een inventarisatie van allerlei gegevens over het desbetref fende gebied, zoals de ontstaans geschiedenis, bodemkenmerken, de hydrologie van het gebied, gegevens over flora en fauna, planologische bepalingen en kadastrale gegevens. Daarna wordt een toekomstvisie voor het gebied opgesteld. Dit gedeelte wordt gevolgd door een beschrijving van de beheers maatregelen die jaarlijks of Voor de Rumoirt- schorren bij St. I'hilipsland is onlangs een beheersplan vastgesteld, lien gedeelte van het schor wordt begraasd door schapen. Een beheersprobleem is hier de schorrand- erosie. historische waarden van het wallencomplex zullen maat regelen nodig zijn. Zo is er in het verleden nogal wat afgegraven en is enkele jaren geleden de specie die vrij kwam bij het uitdiepen van de gracht min of meer lukraak tegen Fort Nassau aangestort. Getracht zal worden om plaat selijk de historische situatie te herstellen. Tenslotte zal onze velddienst ook de meeste toegangshekken en rasters langs de graslanden moeten vervangen. Kortom, de Wallen van Retranchement zullen de komende jaren een kleine metamorfose ondergaan. De wijze waarop Het Zeeuwse Landschap een bepaald natuur gebied beheert is, of wordt, vast gelegd in een beheersplan. Voor de meeste van onze gebieden is thans een beheers plan van kracht. Onlangs zijn er weer drie van dergelijke rapporten officieel door het bestuur van het Land schap vastgesteld, waardoor nu ook de Yerseke Moer, de buiten dijkse gronden van Sint Philipsland en de Wallen van Retranchement door een beheersplan „gedekt" zijn. 15

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 15