incidenteel nodig zijn om de huidige en potentiële natuur- en landschapswaarden van het gebied te handhaven of verder te ontwikkelen. Tenslotte wordt aangegeven wat de financiële consequenties van de beschreven beheersmaat regelen zullen zijn en wat voor begeleidend onderzoek uit gevoerd moet worden om de effekten van het gevoerde beheer te volgen. Is een dergelijk concept-plan gereed, dan wordt het ter kritische toetsing voor gelegd aan de natuurweten schappelijke adviescommissie van Het Zeeuwse Landschap. Deze commissie, die het bestuur van adviezen voorziet, wordt gevormd door vijftien mensen die specialist zijn op ecologisch-, bodemkundig- of cultuur historisch gebied. Bov endien worden grootschalige beheersmaatregelen die in het concept-plan worden voor gesteld. zoals bijvoorbeeld aan passing van de hydrologie, de toegankelijkheid of de om grenzing van het gebied, van tevoren besproken met het waterschap, de gemeente, de provincie of het rijk. Nadat diverse commentaren op het eerste concept-plan veiwerkt zijn, wordt het tenslotte getoetst en til of niet vastgesteld door het bestuur en de stichtingsraad. Na vaststelling is een beheers plan voor twaalf jaar van kracht en wordt daarna herzien. Zitten er dure beheersmaat regelen in het plan, zoals bij voorbeeld het uitbaggeren van een grote vijver of gracht, dan wordt getracht om daarvoor extra financiële middelen te verkrijgen. De richtlijnen die in het beheers plan worden aangegeven zijn bindend voor de regio beheerder die het desbetreffende natuurgebied onder zijn hoede heeft. Hierdoor ontstaat continuïteit in het beheer, wat in het algemeen een gulden regel is om bijzon dere natuurwaarden te waar borgen. Blijkt in de loop van de tijd dat toch een wezenlijke verandering in het te voeren beheer nood zakelijk is. dan moet zo n plan- wijziging eerst weer w orden goedgekeurd door de natuur wetenschappelijke advies commissie en het bestuur. Op 5 september j.l. werd in de Zuidhoek-inlaag bij Zierikzee door burgemeester Asselbergs een vogelobservatiehut geopend. De hut draagt de naam van Frans Jansen, omdat hij jaren lang ais bestuurslid veel voor de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" gedaan heeft en omdat hij voor de natuurbescherming in het algemeen nog steeds een belangrijke rol speelt. De hut staat direkt ten westen van de oprit naar de Zeelandbrug. Naast de observatiepost op Neeltje Jans heeft „Het Zeeuwse Landschap" nu vier vogelhntten, verspreid in de provincie, in beheer. 16

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 16