Zeeuws Landschap Van de redactie 7e jaargang nr. 4 december 1 991 Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABNAMRO Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems I van den Boom G.J.C. Buth M Jacobusse I. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Gert-Jan Buth 5, 15. 20 C. Hubregtse 14 Chiel Jacobusse 2, 3, 4, 8. 16, 20 Hannie Joziasse 1 J. van Kasteel Kees de Kraker 13 Peter Moerland 9, 12 E. Neve 10. 11 R. Visser 5. 17 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Bosbeheer op Landgoed Ter Hooge 3 Een brokje bodemhistorie 6 Zeeland-Vogelland: speerpunt voor het natuurbeleid 8 Winter in Saeftinghe: een Verdronken Land bevroren 10 Uit het beheer 13 Agenda 17 Dankzegging sponsors 19 De Wallen van Retranchement 20 „Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting ..Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toe stemming van de redactie. Omslagfoto Fikebladeren De .Zeeland vol" discussie kan gelukkig weer acht maanden lang in de kast worden gezet. Nu, hartje winter, is onze provincie heerlijk leeg: het Zeeuwse licht, hoge luchten, verre einders, een gulle wind, rustende akkers, scheef beboomde dijken, verlaten stranden. Gemeenplaatsen die echt waar blijken te zijn. Zeeland is weer van ons, zo is het toch?! De winter is ook de tijd van de ambtelijke plannenmakerij. Zeeland raakt langzamerhand geplaveid met goede voor nemens, beleidsplannen waarin de betekenis van natuur en land schap sterk wordt belicht. De Oosterschelde onder de Natuurbeschermingswet en de Westerschelde onder een beleidsplan. Papieren tijgers? Ik hoop het niet, maar op onder delen weet je dat nooit helemaal zeker. De Grevelingen wordt erkend als „wetland". Prachtig, maar pas op voor de sluipende toename van de recreatie. Voor de Voordelta is een beleids plan in de maak. De hoog gespannen verwachtingen van de jaren 70 zijn temggebracht tot normale afmetingen. Weet u het nog? In de Voordelta, de kuststrook van de Noordzee vóór de Delta- dammen. zou een compleet nieuw waddenlandschap verrijzen met lage duinen en strandvlaktes. Ingewijden heb ben altijd geweten dat dit droombeeld tot de fysische onmogelijkheden behoorde en dat het hier ging om - zeg maar - een politieke compensatie voor de geleden verliezen aan land- schapsschoon elders in de Delta. Dat neemt niet weg dat de Voordelta zich ontwikkelt tot een belangrijk natuurgebied, maar dan vooral onder water, als kinderkamer voor jonge vis en garnalen, en als voedselgebied voor sterns en duikende eenden en - bij laagwater - voor stelt lopers. En dan het Zoommeer, de vroegere Eendracht-Krammer- Volkerak, de zoete achterkant van de Delta zoals Gert-Jan Buth dit gebied in het vorige nummer van het „Zeeuwse Landschap" beschreef. Ook grote delen van dat gebied hebben inmiddels de kwetsbare status van Beschermd en Staatsnatuurmonument ver kregen. Zoetwater afkomstig uit de Rijn en andere rivieren is door natuurbeschermers altijd met veel argwaan bekeken. Op het dieptepunt van de water vervuiling. in de beginjaren 70. was dat water zwaar beladen met gifstoffen en voedings stoffen. Sindsdien is er veel verbeterd, maar de belasting met plantenvoedingsstoffen is nog altijd veel te hoog. De fosfaat belasting van het Zoommeer moet zeker nog met 50% tenig- gedrongen worden, wil er blijvend sprake zijn van een gezond, helder meer. Vanzelfsprekend werkt de Stichting Het Zeeuwse Land schap er energiek aan mee om zoveel mogelijk van de resul taten van de ambtelijke plannen makerij zichtbaar te maken in het veld. Daar is immers onze plaats als beheerder van ca. 5000 ha Zeeuws landschapsschoon. De gewaardeerde bijdrage van de meer dan 8000 donateurs van onze Stichting is daarbij een belangrijke steun in de rug, dat moet nog maar eens gezegd zijn. P.H. Nienhuis

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 2