Tuin van Zeeland Het beheer van bosranden dient Voorjaar in het bos extra secuur te gebeuren. van Ter Hoo8e' Vanwege de dominante wind- invloed op een bos, en dat geldt natuurlijk zeker in Zeeland, is de optimale situatie dat bosranden minimaal enige tientallen meters breed zijn en qua hoogte- opbouw een wigvorm vertonen: beginnend met struweel, dat overgaat in steeds hoger wordende bomen, waardoor de wind als het ware over het bos heen geleid wordt. Het bos van Ter Hooge is in één keer ingeplant en daardoor (nog steeds) vrij uniform van leeftijds opbouw en boomhoogte. Bij de inplant is niet veel rekening gehouden met een geleidelijke opbouw van de Hierbij worden tijdens de wintermaanden in een bepaald gedeelte van het bos een aantal bomen verwijderd. Het gaat dan om boomsoorten die daar niet dominant mogen worden, of om bomen die het verder uitgroeien van andere, beter ontwikkelde bomen belemmeren. In principe wordt elk jaar een bepaald gedeelte van het bos bekeken op de noodzaak van wel of niet dunnen. Voor een groot deel van het bos is gekozen voor een dominantie van de eik. Bij de dunning gaat het er dan dus om gunstige voorwaarden te scheppen voor de ontwikkeling van oude en jonge eiken. De boomsoorten die meestal verwijderd moeten worden zijn de sneller groeiende es en esdoorn. Bij de dunning moet uiteraard voorkomen worden dat er grote gaten in het bos ont staan. Of dat moet juist de bedoeling zijn om ter plaatste door middel van aanplant bos- verjonging uit te voeren. Die jonge onderbeplanting dient dan wel de eerste jaren beschermd te worden tegen het vegen van het gewei door ree bokken en tegen vraat van hazen en konijnen. Ook kunnen jonge boompjes de eerste jaren veel moeite hebben met welig groeiend kleefkruid, brand netels. fluitekruid of braam. In bosgedeelten waar de hier voor vermelde etage-opbouw goed ontwikkeld is. is voor bosverjonging meestal geen aanplant meer nodig, omdat natuurlijke bosverjonging plaats vindt. Het Zeeuwse Landschap onderzoekt momenteel de mogelijk heden om in het kader van de op stapel staande ruilverkaveling van Walcheren het bosgedeelte van het landgoed Ter Hooge uit te breiden. Het plan is om tegen de westkant van het bos een ca. 40 ha groot heggenlandschap, vergelijkbaar met dat bij Nisse, aan te leggen. Hierbij wordt teruggegrepen op het oude landschaps beeld van Walcheren zoals dat voor de inundatie tijdens de Tweede Wereldoorlog aanwezig was. Op de kreekruggen kwam toen een kleinschalig verkavelingspatroon voor, waarbij gras landen en akkers omgeven waren door heggen en kleine bossages. Vanwege de landschappelijke schoonheid daarvan werd Walcheren toen de ..Tuin van Zeeland'' genoemd. Als het plan doorgaat zal te zamen met het bos van Ter Hooge een grootschalig gebied ontstaan dat niet alleen belangrijke natuur-, landschappelijke- en cultuurhistorische waarden zal hebben, maar tevens een belangrijke dagrekreatieve funktie zal gaan vervullen.

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 4