Meetkunde Door een periodiek dunningsbeheer ontstaat een bos met een gevarieerde struktuur en er worden mogelijkheden voor natuurlijke bosverjonging gecreëerd. Een simpele methode om de hoogte van een boom te bepalen. Zie de tekst voor nadere uitleg. bosranden, zodat in de huidige situatie de bosrand een rechte, hoge „muur" is die oprijst in het vlakke polderland. Vooral in de noord- en westrand is dan ook nogal wat windschade in de bomen te constateren. Dunning in deze randen vindt dan ook zeer voorzichtig plaats en de aanwezige meidoorn- en sleedoornstruiken worden angst vallig gespaard. De meidoorn, een struik die het ook in het bos zelf bijzonder goed doet, fleurt in het voorjaar met zijn prachtige bloemen de bosranden fraai op. Achter de struiken zijn in de bos randen wilg, els, populier en abeel als windbrekers geplant. Rond het kasteel en de vijvers ligt de nadruk meer op een park achtig beheer. Naast rozen perken en sierstruiken zijn hier enkele jaren geleden linden langs een wandelpad geplant met de bedoeling een galerij van leilinden te creëren. Op de voor- en achterwei van het kasteel zijn, behalve tamme kastanjes, een aantal uitheemse boomsoorten geplant, solitair of in kleine groepjes. Het zijn voornamelijk coniferen uit verschillende streken van de wereld. Onder andere is hier de mam moetboom uit Noord-Amerika geplant. Daar zijn mammoet bomen gevonden van 4000 jaar oud. met een hoogte van 100 m en een diameter van 8 m. Ik hoop met dit verhaal uw belangstelling voor de bomen en het bos in het algemeen en in het bijzonder voor dat van Ter Hooge gestimuleerd te hebben. Tenslotte doe ik u een enigszins primitieve, maar wel leuke methode uit het praktisch bos beheer aan de hand. Het gaat om het bepalen van de hoogte van een boom door middel van een methode die gebaseerd is op de vlakke meetkunde: Zet uw lengte van voet tot ooghoogte uit op een rechte stok. Ga op de grond liggen met het gezicht naar de boom toe en laat een helper de stok precies vertikaal tegen uw voeten houden. Zodra u het merkteken op de stok in één lijn ziet met de top van de boom, is de afstand van uw oog tot de boom gelijk aan de hoogte van die boom. U moet dus net zolang naar voren of naar achteren opschuiven tot die punten op één lijn liggen. Uiteraard is de methode nogal ruw, want als bijvoorbeeld de stok niet geheel vertikaal gehouden wordt kan het meters schelen. Succes. 5

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 5