Zeeland-Vogel land: speerpunt voor het natuurbeleid door Gert-Jan Buth Aan de studiedag over het belang van het Deltagebied voor kustvogels, die naar aanleiding van het 55-jarig bestaan van Het Zeeuwse Landschap op 25 oktober j.l. plaats vond, werd door zo'n 95 mensen (natuurbeheer ders, vogelaars, wetenschap pers, beleidsmakers en „gewone" leden van het I-andschap) deelgenomen. De sprekers zetten in duide lijke lezingen uiteen hoe de huidige situatie voor kust vogels in het Deltagebied is en wat voor beleids- en beheersmaatregelen nood zakelijk zijn om Zeeland als vogelland groot te houden. De inhoud van een aantal lezingen zal volgend jaar in het tijdschrift „De Levende Naniur" verschijnen. Een aantal conclusies die uit de lezingen en discussies naar voren kwamen worden hier samengevat. Door Rijkswaterstaat, in samen werking met andere instellingen en individuele vogelaars, wordt al jaren vogelonderzoek in en rond de Zeeuwse wateren verricht. Nadat in 1987 de laatste ingrijpende waterstaatkundige verandering plaats vond, de sluiting van de Philipsdam. kan de voorlopige balans opgemaakt worden van de gevolgen van de Deltawerken voor de vogel wereld. De algemene conclusie is dat het totale aantal water vogels in de delta niet veel ver anderd is, maar dat er wel grote veranderingen in de soorten samenstelling van de vogel bevolking zijn opgetreden. Karakteristieke vogels van getijdegebieden met platen en slikken, in het bijzonder de stelt lopers, zijn flink in aantal achter uit gegaan, terwijl de aantallen zwanen, futen, duikeenden en aalscholvers zijn toegenomen. Deze soorten gedijen prima in de stilstaande zoute en zoete wateren achter de deltadammen. 8 -• V-- 35- In de Oosterschelde is de scholekster de talrijkste steltloper. Zowel landelijk als internationaal gezien verkeren de meeste toe genomen soorten niet in een bedreigde situatie. Dit in tegen stelling tot een aantal soorten die voor hun voedsel afhankelijk zijn van intergetijdeslikken. Estuariene gebieden als de Ooster- en Westerschelde staan wereldwijd onder druk. Op een aangelegd eilandje in een Noord-Bevelandse inlaag broeden visdieven en kluten.

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 8