Subtiel natuurbeheer Met elkaar vormen die estuaria een keten van voedselgebieden („tankstations") voor steltlopers die tussen hun broedgebieden in het hoge noorden en hun over- winteringsgebieden in het verre zuiden migreren. Wordt, door het verloren gaan van een getijde- gebied, de afstand tussen de schakels van die keten te groot, dan kan dat fatale gevolgen voor bepaalde vogelpopulaties hebben. Dus, juist aan de karak teristieke vogels van estuariene kustgebieden, in ons geval de Ooster- en Westerschelde, zal in het natuurbeleid extra aandacht besteed moeten worden. Bijvoorbeeld door beperking van verstoring door rekreatie, kokkel visserij en zandwinning. De dwergstern, een kenmer kende, maar sterk bedreigde broedvogel van de kust, geniet bijzondere aandacht bij Het Zeeuws Landschap. (Zie hier over het artikel van René Beijers- bergen in Zeeuws Landschap nr. 2 van dit jaar.) Op de Hooge Platen in de Westerschelde worden in het voorjaar al sinds meer dan tien jaar maatregelen getroffen om het broedsucces van deze soort te verhogen. De maatregelen hebben dui delijk succes, maar niet elk jaar. Gebleken is dat het manipuleren Gedeputeerde mevrouw De Vries tijdens haar openingswoord op de studiedag over kustvogels. met een broedlokatie voor dwerg sterns zeer subtiel dient te ge beuren. Dwergsterns broeden op stranden en platen, dynamische De sprekers van de studiedag achter de forum-tafel voor de algemene discussie. milieus waar onder invloed van eb en vloed geen of nauwelijks vegetatie aanwezig is. Het risico van het broeden net niet, soms wel binnen het bereik van het getijdewater is dat bij hoge vloed de broedsels kunnen wegspoe len. Op de Hooge Platen wordt de broedlokatie van de dwerg sterns dan ook een beetje opgehoogd, waardoor het over- spoelingsgevaar kleiner wordt. In zo'n situatie begint dan echter na verloop van tijd vegetatie ontwikkeling op te treden en wordt de broedlokatie ook aantrekkelijk voor kustvogels die in een iets minder dynamisch milieu broeden, zoals visdief, kokmeeuw en grote stern. Deze grotere vogels concurreren de dwergsterns uit het broedgebied weg en voor herstel van de kan sen voor dwergsterns moet er weer een meer instabiele situatie ontstaan met grotere overspoe- lingskansen, zodat de grotere soorten weer vertrekken of opschuiven naar hogere lokaties. (Voor vervolg, ziepag. 12) 9

Zeeuws Landschap | 1991 | | pagina 9