De natuur krijgt de ruimte door Gert-Jan Buth GJB: ,,Wat was de aanleiding voor de opstelling van dit Zeeuwse Natuurbeleidsplan?" RM: „In 1989 werd door de Minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij het Beleids voornemen-Natuurbeleidsplan (NBP) uitgebracht. In 1990 werd dit een Regeringsbeslissing Natuurbeleidsplan. In het NBP wordt vastgesteld dat zowel nationaal als internationaal een verdergaande verarming van de natuur plaatsvindt. Ondanks vele inspanningen neemt het opper vlak aan leefgebieden voor wilde plante- en diersoorten gestaag af. Naast verlies aan oppervlakte komen natuurgebie den tevens steeds geïsoleerder te liggen, waardoor uitwisseling van soorten tussen gebieden vaak niet meer mogelijk is. Daarnaast verdwijnen karakte ristieke, streekgebonden land schapspatronen en maken plaats voor een voor grote delen van Nederland uniform landschaps beeld. Om aan deze negatieve ontwikkelingen een einde te maken wordt in het NBP voor de komende twintig a dertig jaar een aanmerkelijk offensiever natuurbeleid voorgesteld dan voorheen. Op een kaart is voor Nederland de zogenaamde Ecologische Hoofdstruktuur aangegeven. Met name in deze „EHS" zal de verdere ontwikkeling van natuurwaarden plaats moeten vinden. In feite vormt het NBP een beleidsmatige vertaling van het groeiend natuur- en milieu besef in Nederland. De geluiden vanuit de maatschappij zijn in het formele beleid vastgelegd. Daarnaast zal bij de opstelling van het NBP waarschijnlijk mede een rol gespeeld hebben dat wat betreft de landbouw, uit macro- economisch oogpunt exten sivering noodzakelijk is. Over het NBP heeft overleg tussen het Rijk en de provinciale besturen plaatsgevonden. Bij dat overleg is onder andere afge sproken dat elke provincie het desbetreffende gedeelte van de kaan met de Ecologische Hoofd struktuur van Nederland tot op Voor pioniervogels zoals het visdiefje en de strandplevier is het vrij gemakkelijk om met natuur- bouwmaatregelen een geschikt biotoop te maken. Eind vorig jaar hebben Gede puteerde Staten van Zeeland de provinciale uitwerking van het nationale Natuur beleidsplan als voorontwerp gepresenteerd. Dit voorontwerp voor de begrenzing van nieuw natuurgebied in Zeeland betekent, naast de huidige oppervlakte die als natuur gebied is aangewezen, een uitbreiding met zo'n 3300 ha. Tevens wordt zo'n 1450 ha als zogenaamd beheersgebied aangewezen. Voor zulke terreinen krijgen boeren een vergoeding als het agrarisch gebruik een extra natuur vriendelijk karakter draagt. Drs. Roel Mooij, medewerker van de Provincie Zeeland, heeft veel werk voor de opstelling van de Zeeuwse Uitwerking Natuurbeleids plan verricht. Met hem vond onderstaand gesprek plaats. 13

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 13