■Jp x -M m - \mS - -dpi Specifieke Zeeuwse natuurwaarden Karakteristiek landschap Nieuw natuurgebied. Kunstmatig aangelegde natte duinvalle bij de aanzet van de Oosterscheldekering. perceelsniveau nader zou uit werken. In Zeeland heeft die uitwerking geleid tot het huidige voorontwerp voor begrenzing. Het Zeeuwse NBP wordt momenteel behandeld door de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL), een commissie die o.a. bestaat uit vertegenwoordigers van het rijk, de provincie, cle georganiseerde landbouw en de particuliere natuurbescherming. Door de PCBL zal de komende twee jaar een zeer uitgebreide inspraak ronde verzorgd worden; Noord- Zeeland en Walcheren dit voor jaar. Zeeuws-Vlaanderen komend najaar en de Bevelan- den volgend voorjaar. Daarna zullen Gedeputeerde Staten uiteindelijk een definitief begrenzingsplan vaststellen. Tot nu toe loopt de hele proce dure voorspoedig. De betrokken partijen, met name landbouw en natuurbescherming, zijn bereid om op constructieve reële basis mee te werken. Alle partijen willen op korte termijn duidelijk heid. Ik verwacht dat wij er met zijn allen wel op een goede manier uitkomen, net zoals dat bij het Relatienotabeleid tot nu toe ook het geval geweest is." GJB: Wat waren de uitgangs punten bij bet samenstellen van de Zeeuwse NBP-kaart?" RM: „Naast de Ecologische Hoofdstruktuurkaart van het nationale NBP, was voor ons vertrekpunt het reeds bestaande natuurbeleid van de Provincie, zoals dat is vastgelegd in een aantal eerder uitgebrachte nota's, onder andere de „Evaluatienota Natuur- en Landschapszorg" en de nota „Veiligstelling Natuur gebieden". In de meeste gevallen betekent het dat reeds bestaande natuur gebieden worden vergroot. In sommige gevallen zullen natuurgebieden daardoor met elkaar verbonden worden. In het algemeen zijn uit oogpunt van beheer natuurwaarden beter te handhaven naarmate het gebied grootschaliger is. Kleine gebieden worden vaak sterk beïnvloed door verstoring, terwijl de landbouw verhou dingsgewijs veel overlast heeft. Bij het verdelen van de nieuwe ha's natuurgebied over de provincie is ervan uitgegaan dat vooral die gebieden versterkt moeten worden die landelijk, of soms internationaal gezien, belangrijke natuurwaarden ver tegenwoordigen. De belangrijkste Zeeuwse natuurgebieden kunnen in vijf hoofdcategorieën worden samengevat, te weten: 1. de Deltawateren, inclusief de binnendijkse randgebieden, zoals de inlagen en karre- velden, 2. het duingebied, waarbij dan vooral in de binnenduinrand- zone uitbreiding van natuur gebied zal plaatsvinden, 3. de Oudlandgebieden, zoals de Yerseke en Kapelse Moer, de Hengsdijkse Putting en de Prunje op Schouwen, 4. de kreekgebieden, waarvan er vooral veel in Zeeuws-Vlaan deren gelegen zijn, maar ook op Zuid-Beveland, zoals het Zwaakse Weel en het Schenge- gebied, 5. het Dekzandgebied, gelegen tegen de grens met België en onder andere aanwezig bij Aardenburg en Clinge." GJB: ,,Veel mensen zien bossen als belangrijke natuurgebieden. Komen er geen nieuwe bossen bij in Zeeland?" RM: „Aanplant van uitgestrekte bosgebieden zal in het kader van het Zeeuwse NBP niet plaats vinden, omdat het vooral de bedoeling is om de specifiek Zeeuwse natuurwaarden veilig te stellen. In het algemeen gaat het dan om gebieden met een open karakter, waarbij de milieu factor water, zowel open water, hoge grondwaterstanden, over gangssituaties tussen een zout en zoet milieu, van belang zal zijn. Echter, vooral in de groot schalige natuurgebieden zal het beheer erop gericht zijn om natuurlijke ontwikkelingen meer de kans te geven dan thans in de meestal vrij kleine natuurgebieden het geval is. Hierbij zal er plaat selijk zeker sprake zijn van spontane bosopslag en kunnen moerasbosjes met bijvoorbeeld els en wilgen tot ontwikkeling komen. Misschien dat bijvoor beeld voor bepaalde binnen- duinrandgebieden op Schouwen gekozen wordt voor omvang rijkere struweel- en bosontwik keling door een zeer extensief begrazingsbeheer toe te passen. Buiten NBP-verband zal er in Zeeland in het kader van ruil- verkavelingsprojekten wel plaat selijk bos aangeplant worden, bijvoorbeeld in het kustgebied van Walcheren en West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat worden echter niet specifieke natuurbossen, maar zogenaamde multifunktio- nele bossen." GJB: ..De uitbreiding van natuurgebieden zal grotendeels op agrarische gronden plaats vinden. Hoe moeten we in de praktijk die omvorming van ..peeland" naar bijvoorbeeld een moerassig, orchideeën- en til relu u r-rijk grasla ndgebied voorstellen 14

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 14