Zeeuws Landscl Van de redactie 8e jaargang nr. maart 1992 HET ZEEUWSE LANDSCHAP \\NSE RIBI/q^- „Zeeuws Landschap"' is een uitgave van de Stichting ..Het Zeeuwse Land schap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, naïtlm^ wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Redactieadres Stichting ,,Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN»AMRO Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie, inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 1. 2 t/m 8, 11, 13 t/m 17, 20 Hannie Joziasse 20 (kleine vos) R. Visser 4 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Uit het bestuur 3 Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 4 Windmolens ter discussie 6 Uit het beheer 8 Excursieprogramma lente 1992 9 Is er toekomst voor de noordse woelmuis? 10 De natuur krijgt de ruimte 13 Ellewoutsdijk en de V 0\ 16 Het Groote Gat 20 Omslagfoto Grutto 7 Dit voorjaar start ..Het Zeeuwse Landschap" opnieuw een grote ledenwervingsactie. Na de succesvolle mailing van vorig jaar bedraagt het aantal donateurs zo'n 8500, wat betekent dat ongeveer één op de veertien Zeeuwse huishoudens bij onze Stichting is aangesloten. Het gaat goed met „Het Zeeuwse Landschap", maar gaat het ook zo goed met natuur en landschap in onze provincie? In ieder geval gaat het niet goed met de noordse woelmuis, een voor Zeeland karakteristiek zoogdiertje, dat meer en meer verdrongen wordt door concur rerende soorten. In dit nummer vindt u een onderzoeksverslag naar de stand van deze zeldzame soort. Nu wordt het verdwijnen van zo'n verborgen levend dier door weinigen opgemerkt: wat dat betreft is er een grote tegen stelling met de windmolens die op veel plaatsen in Zeeland verrijzen. In dit nummer een noodkreet van een lezer die het gevoel van velen vertolkt: geen windmolens ten koste van ons landschap! Een interview is dit keer gewijd aan de WOV: ook al zo'n onder werp dat erg veel mensen zorgen baart. Ondanks alle argumenten die daar tegen pleiten, lijkt het pro vinciebestuur zolang mogelijk vast te houden aan het centrale tracé dat aanlandt in de Zak van Zuid-Beveland. De grote bezwaren van de plaatselijke bevolking en de gemeentelijke overheid lijken daarbij nauwelijks gewicht in de schaal te leggen. Men heeft alle voors en tegens zorgvuldig afgewogen, heet het dan. Beleidsambtenaren hebben ook de belangen van natuur en landschap meegewogen. Maar wie bepaalt eigenlijk hoeveel gewicht die belangen hebben? Kun je het behoud van een authentiek en gaaf landschap als in de Zak van Zuid-Beveland eigenlijk wel afzet- ~f ten tegen vermeende economische voordelen? Zeker, men is ten volle bereid om uit te komen leggen waarom een open polderlandschap moet worden opgeofferd aan toren hoge windmolens. En wie wil kan volop informatie krijgen waarom voor de WOV het voor het landschap zo nadelige tracé gekozen is. Maar dat is een hooghartige bereidheid. Het gaat er niet om dat er uit gelegd wordt hoe het móet, maar veeleer of men bereid is om te luisteren naar de argumenten van de bevolking die in het landschap woont en werkt. Het is een positief te waarderen ontwikkeling dat natuur en landschap in het beleid aandacht krijgen. Dat daarmee veel goeds tot stand kan komen blijkt wel uit het interview over het natuur beleidsplan. Maar één en ander mag niet betekenen dat degenen, die opkomen voor natuur en land schap, monddood worden gemaakt. Dat is een val die ook voor organisaties wijd openstaat! En juist dat is de voornaamste reden om steeds door te werken aan het vergroten van onze achterban. Want een krachtige organisatie die vanuit het particulier initiatief de belangen van natuur en land schap behartigt is nog steeds hard nodig. En zoals altijd geldt ook hier de macht van het getal. Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 2