De achterste kooiplas. Terug naar de vangpijp. Een minuscule kijkspleet biedt uitzicht op de plas. Voorzichtig kijken. Je bent nu niet langer bewonderend toe schouwer van de natuur, je wordt er een onderdeel van. Opgenomen in het bonte leven op de kooiplas. Vlak voor het scherm zwemmen winter- talinkjes, waakzaam, maar niet gealarmeerd. Zo krijg je ze zel den te zien. Ze zijn druk aan het fourageren en af en toe gaat er een kleurig kopje omhoog en klinkt het onderdrukt-schriele fluitroepje. Een stelletje woerden van de wilde eend zit schijnbaar ver veeld op de oever, de kop soezerig in de veren gedrukt. De blauwe reiger broedt jaarlijks in de bomen langs de kooiplas. De eendjes zijn nergens te zien, waarschijnlijk zitten ze op het nest, ergens diep weg tussen het geurige fluitekruid in het kooi- bos. Blauwe reigers vliegen af en aan naar de nesten, in de bomen langs de kooiplas. Het zou me niet verbazen als ze al jongen hebben, zo druk als ze de hele tijd in de weer zijn. Maar laten we ook het bos niet vergeten. Vlak langs het pad zit een ransuil te dommelen in een oude vlier, terwijl nog geen drie meter er vandaan klein Jantje de winter koning argeloos zit te schetteren. Van twee, drie kanten tegelijk klinkt het welluidende gejubel van de zwartkop, vermengd met het gekoer van tortels en de felle roffel van een bonte specht. Na de derde vangpijp wordt het bos steeds dichter. Af en toe bukkend voor een tak volg ik het slingerpad, genietend van de geurige pruimebloesems. Vlak na een schetpe bocht wacht een verrassing. Een prachtige reebok staat midden op het pad, nog geen vijfentwintig meter verderop. In een flits is-ie weg, zonder het minste geluidje te maken. Aan het einde van het kooipad wacht nog een aardige toegift. Boven de rietkreek achter de kooi zijn bruine kiekendieven druk aan het baltsen. Het mannetje, hoog in de lucht, laat een prooi vallen die door z'n ega feilloos opgevangen wordt. Het hoge kli-kli-kli schalt door de lucht. Het is de roep van de vrijheid, van de onbetwiste koning van het rietland. Zin om te komen kijken? Dat kan; op onze volgende excursie op zaterdag 23 mei zijn donateurs met hun huisgenoten welkom om - in stilte! - mee te genieten. Aanvang om 10.00 uur bij het bezoekerscentrum. De toeloop mag niet te groot worden en daarom graag even een briefkaartje als u komt. Tot dan 5

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 5