Uit het beheer Nieuwe tractor voor de velddienst Kiwanis planten lindebomen Projectdag ,,De Wellinge" Afgezien van een versleten oudje was tot voor kort voor al het ter- reinonderhoud bij Het Zeeuwse Landschap slechts één tractor beschikbaar. Afgezet tegen de oppervlakte „agrarische'' reser vaten werd dit op den duur steeds meer een knelpunt. De oppervlakte boerenland, die de Stichting in beheer heeft, is gelijk aan die van zeker 10 grote boerenbedrijven. En hoewel onze velddienst relatief veel werkzaamheden in handkracht uitvoert is een zekere mate van mechanisatie noodzakelijk om zo efficiënt mogelijk te kunnen werken. Wel is het zaak om daar bij machines te gebruiken die niet al te zwaar zijn, omdat het vaak om drassige, kwetsbare ter reinen gaat. De keuze is voor de nieuwe aanschaf gevallen op een Fendt 275, die op bijgaande foto is afgebeeld. Volgens regio beheerder Chris de Groot was vooral de gunstige verhouding tussen motorvermogen en eigen gewicht van de tractor doorslag gevend. Achter de tractor hangt op de foto een „spragelse maaicombi- natie". Deze is eigendom van Europatuin Beveland, maar wordt vaak aan de stichting ver huurd voor de distelbestrijding en andere maaiwerkzaamheden. Het grote voordeel is dat deze machine drie werkgangen in één keer verricht: maaien, maaisel verkleinen en opruimen. Ook in kruipwilgstruwelen en snoeihout een tijdsbesparende manier. Het afval wordt in kleine depots in de eigen terreinen opgeslagen om te composteren, zodat ver branden met alle milieuschadelij ke gevolgen vermeden wordt. M.J. Door de serviceclub Kiwanis, af deling Bevelanden, is onderzoek gedaan naar het voorkomen van lindebomen in Zuid-Beveland. Op basis van de verkregen gegevens kwam men tot de ont dekking dat in de loop der jaren een zeer groot aantal lindes is verdwenen (meer dan 100 stuks!) Omdat juist lindebomen zo'n belangrijke rol spelen bij de landschappelijke stoffering van Zuid-Beveland hebben de Kiwa nis het initiatief genomen om op oude lokaties opnieuw linden in te planten. Hiermee is begonnen in 1986 en tot aan het afgelopen seizoen waren er 17 geplant, waaronder de Kiwanislinde op de dijk bij de Zwaakse Weel. Bijzonder aan dit exemplaar is dat het een aflegger is van de beroemde Vier Linden tussen Goes en 's-Gravenpolder. Afgelopen voorjaar werd geplant in enkele terreinen van het >e nieuwe tractor 1 ..n de Stichting aan de slag met het maaien van akkerdistels. Zeeuwse Landschap. Er werden linden geplant op het voorma lige kerkhof van Baarsdorp en in de Yerseke Moer. Een aanwinst die prima past in de doelstellin gen van onze stichting. Kiwanis, bedankt! Chris de Groot De laatstejaars-leerlingen van de school „De Wellinge" in Middel burg hebben elk jaar vóór het afsluiten van de schoolperiode een projectdag. Op die dag ver richt de jeugd vrijwilligerswerk voor een organisatie en dit jaar viel Het Zeeuws Landschap de eer te beurt. Op 28 april j.l. was het zo ver. De groep van in totaal 16 leer lingen en 4 begeleiders is, na splitsing, op twee lokaties aan het werk gegaan: op de Vlied berg in de wijk Pauwenburg te Vlissingen en op Neeltje Jans. De Vliedberg is een cultuurhis torisch monument en als zodanig een beschermd object dat onder de monumentenwet valt. De afrastering en het hekwerk hadden zichtbaar al te lang de tand des tijds moeten doorstaan en tijdens de projectdag is er een begin gemaakt met het oprui men van de oude en het aan brengen van de nieuwe afschei ding. Als het geheel over enige tijd afgerond is, zal Het Zeeuws Landschap er schapen laten wei den, die gaan zorgen voor het aantrappen van de graszoden en die gaan voorkomen dat het gras erodeert. Op Neeltje Jans is ook hard gewerkt: tussen de sluis Neeltje Jans en de Delta-Expo ligt een groot duinlandschap in wording dat met behulp van de wind haar voltooiing zal moeten bereiken. Vanaf de dam komt hier vrij veel zwerfvuil terecht en dit is door de leerlingen van „De Wellinge" keurig opgeruimd, evenals het aanspoelsel aan de randen van de Oosterschelde. Naast een stuk algemene vor ming voor de „laatstejaars", een mooie en waardevolle afsluiting van hun schooljaar! 11

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 11