Natuurgids op Noord-Beveland door Sonja Backx Noord-Beveland: schorren, inlagen, nollen, karrevelden een weids uitzicht en een uit bundige flora en fauna. Excursies worden hier pas sinds enkele jaren gegeven. Eén van de gidsen is Petra Sloof, tevens mede-initiatief neemster om excursies te gaan verzorgen in dit gebied. Ze weet veel van de natuur en kan er honderduit over ver tellen. Sinds 2 jaar is ze na tuurgids op Noord-Beveland: voldoende gesprekstof voor een interview leek me. Als ik bij haar huis aan kom rijden (fietsen was echt te ver) spreekt de bijbehorende tuin me direct heel erg aan: een gedeel telijk authentieke schuur met rieten dak en mendeuren. Petra vertelt: ,,Die schuur is om streeks 1850 vanuit een stuk onder water gelopen polder naar hier overgeplaatst en met de originele materialen weer opge bouwd. De iepen, populieren, elzen, wilgen en essen die er staan zijn hier in 1972 door Staatsbosbeheer aangeplant." Er lopen wat schapen in een wei en de veedrinkput maakt het helemaal compleet. De zon schijnt en de afwisseling van licht- en schaduwplaatsen geeft het geheel een romantisch tintje. Dat het hier goed toeven is. is niet alleen mijn mening, maar ook die van de Leeuweriken, Tjiftjafs. Merels. Kwikstaarten en Winterkoninkjes die alle melo dieus acte de presence geven. We gaan in de serre aan haar huis zitten en ik vraag haar naar het hoe en waarom van haar baan als gids. Ze vertelt: "De lief de voor de natuur is me met de paplepel ingegoten. Op een bepaald moment besloot ik mijn opleiding te gaan doen bij het Instituut voor Natuur en Milieu Educatie (IVN). Dat is een vrij brede opleiding en je kunt zelf kiezen waar je precies in de na tuur ingezet wilt worden. Als af studeeropdracht van die oplei ding heb ik samen met Irene Schalk en Jannie van Os een excursieproject gemaakt. Wij drieën leiden nu ook per toerbeurt de excursies hier op Noord-Beveland." ,,En jullie zijn naar aanleiding van die afstudeeropdracht begonnen met excursies geven?" „Niet helemaal. Eigenlijk begon het met de vraag van een restau rantbeheerder op camping „de Roompot". Die benaderde ons met de vraag of het mogelijk zou zijn een eenmalige excursie op tweede kerstdag uit te werken voor zijn gasten." Nadat ze die excursie verzorgd hadden wilden ze er in principe best mee doorgaan. „Maar omdat het toch voor een commerciële instelling was, ston den we er wat aarzelend tegen over. We hebben toen contact opgenomen met Henk van Os (coördinator IVN) en Chiel Jaco- busse (Zeeuws Landschap) en met hen ideeën uitgewerkt. Momenteel worden de excursies gepromoot via de VW en omdat het gebied waar we lopen in be heer is van het Zeeuws Land schap past het uitstekend in hun beleid." Ze vertelt dat ze om de uiteindelijke excursie te hebben kunnen bepalen en de flora en fauna onder de knie te krijgen, aardig wat werk hebben moeten verrichten. „Eerst hebben we proef- gelopen om de lengte en de duur van de route te bepalen en we heb ben Chiel gevraagd ons een keer te begeleiden vanwege z'n kennis van planten en dieren." Ook zijn er op verschil lende tijdstippen van het jaar planten, paddestoe len en vogels bestu deerd. „En uiteraard planten en vogelgidsen, water staatkundige beschrij vingen en geschiedenis van het landschap zelf." Als doelgroep wordt in eerste instantie de au tochtone bevolking van Noord-Beveland aan- p IIHNHMW#' 12

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 12