Vertrekpunt excursie. waren vroeger als ,,zoet hout" in trek bij de jeugd. Op een enkele plek groeien flink uit de kluiten gewassen pollen van de muurleeuwebek in een knotwilg en wat verderop een paar deftige varens. Soms sta je ineens oog in oog met een grap pig klein uiltje dat de ingang van zijn diep in een holte verscholen nest bewaakt. De knotbomen zijn zo rijk aan geschikte woon ruimte, dat er ieder jaar wel twee of drie paren van de steenuil een geschikt onderkomen vinden. In de schemering hoor je hun vèrdragende langgerekte poe- oet gemengd met een koor van boomkikkers en het doordrin gende gebedel van een stel jonge ransuilen. Honderden me ters meidoornheg zijn natuurlijk ook goed voor allerlei ontdek kingen. Fitis en kneu, tuinfluiter en zwartkop, heggemus en win terkoning, braamsluiper, spot vogel en grauwe vliegenvan ger.... ze broeden er allemaal in „ouderwets" hoge aantallen. Een troepje groenlingen. ring- mussen op een tak.... Retranche- ment wemelt van al die boeren land-vogels die elders het loodje gelegd hebben. Heeft de tijd hier stilgestaan? Toch niet. De na de Tweede wereldoorlog ingeplante popu lieren zijn door en door versleten geraakt. Straks als het blad van de bomen is flitst de motorzaag er weer door en met veel geraas worden de gevelde reuzen afge voerd. De populieren die als een hoog oprijzende muur van groen al uit de verte de contouren van de wallen markeren worden in snel tempo gerooid. Ze leveren gevaar op voor het verkeer, voor aangrenzende huizen en erven, voor passerende wandelaars en voor het vee. En wat net zo zwaar meetelt: de bladval en de beschaduwing vormen een aan tasting van het leefgebied voor boomkikkers en voor de schrale, warmteminnende plantengroei. Alles bij elkaar redenen te over voor rigoreuze maatregelen. Maar het blijft niettemin een pijn lijke ingreep. Gelukkig zijn er kant en klare toekomstplannen voor een afwisselende beplan ting die het totale landschaps beeld op zijn minst haar oude glorie terug zullen geven. Wie kennis wil maken met de rijke natuurwaarden van Retran- chement kan terecht op onze volgende wandeling, die plaats vindt op zaterdag 22 augustus om 10.00 uur. Het vertrekpunt is aangegeven op bovenstaand kaartje. Gezicht op de Wallen vanaf de Contr'escarpe. 15

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 15