Neeltje Jans wordt verder ingericht door Gert-Jan Buth De natuurbouwmaatregelen op Neeltje Jans krijgen deze nazomer een vervolg. In 1990 en 1991 werd aan de Oosterschelde-zijde van Neel tje Jans een duinlandschap aangelegd. Dit jaar zullen ter wille van de natuur de bull dozers en shovels worden ingezet aan de Noordzee-kant van het eiland. Daar komt in het duinmassief dat zich in de loop van de jaren ont wikkeld heeft een slufter te lig gen. Hiervoor wordt eerst, vanaf het voetgangerstunneltje tot aan de buitenhaven Noordland, een lager gedeelte tussen twee dui nenrijen afgegraven tot strand- niveau, waardoor een grootscha lige vallei zal ontstaan. Vervolgens zal een doorbraak door de buitenste duinenrij richting Noordzee gecreëerd worden. Hierdoor komt de grote vallei in open verbinding met de zee te staan. Bij extra hoge wa terstanden zal de slufter vol lopen. Waarschijnlijk zal dat zo'n 2 tot 10 maal per jaar gebeuren. Het vrijkomende zand bij dit natuurbouwprojekt wordt ter plaatse tegen de landwaarts en zeewaarts gelegen duinenrij aan gezet. Het sluftergebied zal zo'n 40 ha beslaan. Het projekt wordt uitgevoerd in opdracht van Na tuurmonumenten en Het Zeeuw se Landschap en wordt gefinan cierd door het Ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij. De direktie Milieu en Waterstaat van de Provincie heeft in samen werking met Rijkswaterstaat de slufter ontworpen. Slufters zijn in Nederland een zeldzaam landschaptype gewor den tengevolge van het kustbe heer zoals dat de laatste decen nia gevoerd is in verband met de huidige kustafslag. Slechts enkele sluftergebieden resteren nog, zoals Het Zwin in Zeeuws-Vlaanderen en de Kwade Hoek op Goeree-Over- flakkee. Sluftergebieden vormen één van de karakteristieke ken merken van de grootschalige natuurlijke dynamiek zoals die in puur-natuur duingebieden aan wezig is. Eigenlijk zijn het relic ten uit de tijd dat blonde, stui vende duinen, spontane duin vorming op het strand en stromende duinbeken landin waarts nog gemeengoed waren langs de Nederlandse kust. Behalve boeiende, zogenaamde geomorfologische ontwikke lingen kunnen in slufters ten gevolge van de direkte invloed van het zoute zeewater bijzon dere vegetaties tot ontwikkeling komen en broeden er, als er niet teveel verstoring plaatsvindt, karakteristieke kustvogels. De zeezijde van Neeltje Jans biedt een prachtige gelegenheid om weer een stukje van zo'n dynamisch duinlandschap te creëren. Bovendien past dit prima in het streven van Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten om op Neeltje Jans „een staalkaart van de Neder landse kustlandschapstypen" te creëren. Aan de zeezijde van Neeltje Jans zijn trouwens ook goed de natuurlijke ontwikkelingen in de Voordelta te zien. Er ontwikkelt zich voor het strand een patroon van zand platen en stroomgeulen. Te zij ner tijd zal een wandelroute vanuit de binnenduinen, via het voetgangerstunneltje, langs een gedeelte van de slufter naar het Noordzee-strand worden aange legd. Momenteel is reeds een klein sluftertje op Neeltje Jans aan wezig. Vorig jaar is, als het ware als vingeroefening voor de aan leg van een grote slufter, bij de aanleg van het binnenduinland- schap een duinvallei in open verbinding met de Oosterschelde aangelegd. Het afgelopen win- ter-halfjaar kon daar dan ook regelmatig waargenomen wor den dat groepjes rotganzen het duingebied binnen zwommen. Drs. G.J.C. Buth is hoofd terreinbeheer van Het Zeeuwse Landschap. Excursies De excursies worden in juli en augustus georganiseerd en vertrek ken steeds om 10.00 uur. De wandeling duurt ongeveer 2 V2 uur. Aanmelding vooraf is niet nodig. De excursie start bij de kassa's van de Delta-Expo aan de noord kant van het eiland. Data van vertrek: - zaterdag 4 juli - zondag 2 augustus c zondag 5 juli - zaterdag 15 augustus - zaterdag 18 juli - zondag 16 augustus - zondag 19 juli - zaterdag 29 augustus - zaterdag 1 augustus - zondag 30 augustus Kosten De kosten bedragen voor leden van Natuurmonumenten en donateuren van Het Zeeuwse Landschap 2.- per persoon. Kinderen t/m 12 jaar betalen 1,-; niet-leden 3 - per persoon. Tips - Zanddichte kleding wordt sterk aangeraden. - Met een verrekijker ziet u meer. - Bent u lid van Natuurmonumenten of donateur van Het Zeeuws Landschap? Vergeet dan niet uw pasje mee te nemen. Hoe er te konten Neeltje Jans is zowel vanaf Schouwen-Duiveland als Walcheren en Noord-Beveland goed bereikbaar met de auto. De weg die langs de pijlers loopt gaat ook over het eiland zelf. U neemt de afslag „Delta Expo" en volgt verder de borden. 16

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 16