Zeeuws Landschap Van de redactie Natuur biedt recreatie 8e jaarqanq nr. 2 juni 1992 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Chiel Jacobusse Hannie Joziasse Corné Riemslag Staring centrum Advertenties en promotie PUBLIBORN advertising promotion Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AH Goes Telefoon 01100-50500 Fax 01100-50300 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Dagvlinders 4 Boomkikkers 5 Zand in Zeeland droog na regenval 6 Uit het jaarverslag 1991 10 Uit het beheer 11 Natuurgids op Noord-Beveland 12 Wandelingen door het Zeeuwse landschap 14 Neeltje Jans wordt verder ingericht 16 Agenda 18 Betekenis van de Zeeuwse dijken voor natuur en landschap 20 „Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting „Het Zeeuwse Land schap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. 3, 10, 11. 12, 13, 14, 13, 20, 21, 24 omslag, 4 5 6, 7, 8, 9 Omslagfoto Zie pagina 3. Zondag 24 mei, 3 uur 's mid dags, laagwater. De Ooster- scheldeboulevard tussen Kattendijke en Wemeldinge is afgezet met blik: ongeveer 180 auto's, bumper aan bum per, vrijwel zonder uitzonde ring met een Belgisch num merbord. Duikers worstelen met hun zware uitrusting rondom hun voertuigen en gaan vervolgens in kleine groepjes te water. Donderdag 28 mei, 11 uur 's ochtends. Een file, twee rijen breed voor de Vlaketunnel op de A58, richting strand; een staartje van de 160 km Hemelvaartfile. Pinksteren in overvol Renesse, Zeeland is even landelijk nieuws.... en de zomer moet nog beginnen. Volgens recreatiedeskundigen is het imago van Zeeland te een zijdig gericht op zee en strand. Ons gewest heeft veel meer moois te bieden, en het massa toerisme moet ook het achter land ontdekken, de dijken langs de zeearmen, de oude polders met hun kreken en dijken en de wateren aan de oostkant van onze provincie. Moet dat echt?? Het kost nu al de grootste moeite om de recreatie langs de Oester- dam in goede banen te leiden. Langs de noordkant van St. Phi- lipsland loopt het Slaak, een rustige uitloper van de Ooster- schelde omzoomd met schorren en slikken. Op de Philipsdam. aan de noordkant van het Slaak, begint het bermtoerisme zich ontstuimig te ontplooien. Onze regiobeheerder noemt de ontwikkeling in de zomer „zor gelijk". En hij kan het weten. En dan de dijken langs de zee armen. De inlagen op Noord- Beveland, typisch Zeeuwse natuurgebieden, uniek in Euro pa, ondervinden 's zomers regel matig verstoring door toeristen, vooral in de buurt van de recre atiecomplexen bij Wissenkerke (o.a. loslopende honden in vo gelbroedgebieden; vandalisme bij de vogelobservatiehutten). Als „Nouvelle Zelande" er ooit komt - 500 recreatiewoningen op een nu nog open plekje bij de stormvloedkering - dan zal de druk op de inlagen zeker nog toenemen. Moet je natuurgebieden dan af sluiten voor recreanten? Als het even kan: neen! Mogen de toeristen in Zeeland dan niet genieten van natuur en landschap? Natuurlijk wel! Maar dan wel op een manier die niet ten koste gaat van de vaak kwetsbare na tuurwaarden. Neem bijvoorbeeld het Verdron ken Land van Saeftinghe, het grootste brakwater-schorren- gebied van Europa. Dit terrein is een absolute topper waar het gaat om aantallen bezoekers. De Stichting Het Zeeuwse Land schap laat per jaar ongeveer 10.000 excursiegangers onder geleide toe in dit prachtige natuurgebied. Je kunt erover twisten of 10.000 al niet veel te veel is. Wij denken dat Saeftinghe zoveel bezoekers, gespreid in kleine groepen over het jaar, wel aan kan. Wij zouden overigens met ge mak het dubbele aantal bezoe kers kunnen boeken voor een excursie, zo groot is de belang stelling voor deze Zeeuwse variant van het wadlopen. Het Zeeuwse Landschap wil in de nabije toekomst een bezoe kerscentrum aanleggen in Saef tinghe, het liefst buitendijks. Op die manier kunnen nog veel meer toeristen even proeven van Saeftinghe, zonder verdere ver storing van de natuur. De echte doorzetters kunnen dan voor een lange wandeling onder lei-

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 2