waliteit ding van een gids het veld in. Bij het Zwin op de grens van België en Nederland staat sinds kort zo'n bezoekerscentrum, en daar hebben zich in 1991 al on geveer 8.000 bezoekers gemeld. En hun aantal neemt nog toe. De Stichting Het Zeeuwse Landschap doet veel meer om de stroom toeristen in goede banen te leiden. Zo ligt er al jaren in de Verdronken Zwarte Polder aan de kust van Zeeuws 1 Ycursie in het Vlaanderen een langgerekt plan- Zwin. kier over het kwetsbare schor. waarover de badgasten probleem loos van de camping naar het strand kun nen lopen. Ook rond om de Ooster- schelde is al veel gedaan om de vakantiegangers op te vangen. Op meerdere plaatsen zijn vogelobservatie hutten neergezet. Op Neeltje Jans beheert het Zeeuwse Landschap, samen met Natuurmonumenten, een groot, nieuw duincomplex dat toegan kelijk is voor wandelaars. De meeste natuurgebieden rond de Oosterschelde, zoals inlagen, schorren en kreken, lenen zich minder goed voor recreatief medegebruik. Vanaf dijken, wandelpaden en landweggetjes kan men echter heel goed ge nieten van al het moois dat dit afwisselende landschap te bie den heeft. Regelmatig vinden er excursies plaats onder deskun dige leiding. Het interview met natuurgids Petra Sloof in dit nummer van ons blad is wat dit betreft illu stratief. Het Zeeuwse Landschap kan een vorm van recreatie bieden met een hoge kwaliteit. Niet met z'n allen tegelijk door natuur en landschap walsen zonder iets te zien. Wel onder leiding van een ingewijde anders leren kijken naar die vaak „doodgewone" planten en dieren. Noem het educatief toerisme. Het is een nieuwe, aktieve trend in de vrije tijdsbesteding en het Zeeuwse Landschap ontvangt u graag als gast. Niet allemaal tegelijk graag P.M. Nienhuis Uitbundig bloeiende berm met duizendblad, vogelwikke en rode klaver. 3

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 3