Zand in Zeeland droog na regenva door Louis Dekker en Evert Bisdom Boomkikkers komen verspreid over de hele wereld voor, maar de meeste soorten treffen we aan in de tropische streken. In Euro pa zijn er maar drie soorten, waarvan de bij ons voorkomen de Europese boomkikker (Hyla arborea) de noordelijkste ver spreiding heeft. In de meeste ons omringende landen is het diertje eilandsgewijs te vinden. In ons land is het verspreidingsgebied ook niet meer aaneengesloten en brokkelt nog steeds verder af. De boomkikker gaat in ons land - in Zeeuws-Vlaanderen - een onzekere toekomst tegemoet. De rijksoverheid heeft ingezien dat deze soort in de gevarenzone is gekomen en de boomkikker is tot een ..rode lijst soort" bestem peld. Het soortenbeleid - ver woord in het natuurbeleidsplan voorziet in extra maatregelen om het voortbestaan van zo n soort in de vrije natuur weer meer kansen te geven. Hoe deze maatregelen er precies gaan uitzien is nog niet duidelijk, want aan het soortbeschermings- plan wordt nog steeds gewerkt. Wel zijn er voorlopig subsidies in het vooruitzicht gesteld voor par ticulieren om voortplantingsput- ten te graven en aan beheerders van natuurgebieden als ze iets in het voordeel van deze soort kun nen ondernemen. Verspreiding van de boomkikker in Zeeland. Ook de lokale overheden pro beren er rekening mee te hou den dat er in hun werkgebied een bijzondere diersoort ver toeft. Ondanks alle betrokken heid en goede voornemens van particuliere grondeigenaren en overheden zijn er dus nog maar weinig concrete resultaten ge boekt. In ons land gaat het eigenlijk alleen in de omgeving van Mid den Limburg de laatste jaren wat beter met de boomkikker. Daar is de achteruitgang van de natuur in het algemeen en die van de amfibieën in het bijzon der in een vroeger stadium ge constateerd en zijn er ook eerder maatregelen genomen. Deze maatregelen hebben daar succes gehad. Alleen is het niet zo dat het Limburgse landschap en het Zeeuwsvlaamse land schap zonder meer te vergelijken zijn en dan met name op het ge bied van de waterhuishouding, reliëf en beplanting. Maar er is nog hoop en voor zover de boomkikker in de reservaten van de stichting huist, neemt het be houd van deze exotisch uitzien de soort bij het beheer van landschap een vooraanstaande plaats in. Tot voor kort werd wel ge dacht dat droge zandgronden het regenwater spontaan opnemen. In werkelijkheid blijkt echter het tegendeel het geval te zijn. In droge toestand is het zand in veel gevallen waterafstotend en daardoor moeilijk te bevoch tigen. Organische stoffen, die de zandkorrels kunnen om hullen, ofwel los aanwezig zijn tussen de zandkorrels of in aggregaatjes, zijn hiervan de oorzaak. Een maat voor waterafstotend heid is de tijdsduur van het bin- Foto 1 Met de waterdruppeltest kan men de mate van water afstotendheid meten. 6

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 6