De groep koeien die ons op wachtte zag af van verder volgen van de excursie en wij zetten uiteraard onze tocht wel voort. Even later stonden we in de reep grasland, die door een rietkraag van de kreek wordt gescheiden. Het tapijt van gras, kleine klaver, heelblaadjes, gevlekte rups- klaver, engelwortel en luzerne liep, hoewel enigszins drassig, heerlijk en na enige tijd stonden we stil bij een mooi voorbeeld van biologische bestrijding: Een distel aangetast door roest- schimmel. Deze schimmel maakt de distel minder vitaal zodat er geen zaad meer uitkomt, maar doodt de distel niet. Ideaal gezien de werkbesparing bij het afmaaien! In de rietkraag zagen en hoor den we de kleine karakiet en de rietgors. We passeerden een veedrinkput waar de kattestaarten welig tieren en maakten kennis met een minder prettig aspekt van de natuur: we vonden twee aan gevreten eendeëieren en con stateerden dat er onder de laag van bloed en slijm nog levende Westerschenge. jongen in zaten. Niet ver van ons vandaan klapwiekte plotseling een vrouwtjes (wilde) eend weg. Aan het begin van de excursie waren ons orchideeën beloofd en gezocht hebben we! Onze moeite werd beloond: (gevlekte) rietorchis, vlees kleurige. breedbladige en de moeraswesporchis en de kever orchis. Voor de bijenorchis moesten we ons meer moeite getroosten. Niet al te breeduit lopend en turend naar de grond werd ze ontdekt, eerst een exemplaar in knop en daarna nog een in bloei. Fascinerend, de scherpe tekening en uitbundige kleuren! Twee grote groene kikkers deelden onze vreugde en brachten het nieuws enthousiast aan elkaar over. Genietend van het weidse uitzicht, met de natuur aan onze voeten en binnen handbereik togen we terug naar de auto's. Terug in het restaurant volgde er, na een democratische besluit ronde een diaserie van het Landgoed Ter Hooge in Middel burg, dat de Stichting in beheer heeft. Vanwege de weinige tijd die ons restte een korte kennis making (voor anderen het zoveelste bezoek) met de vogels, planten, vlinders, paddestoelen en kikkers in dit gebied, dat, zoals reeds vermeld in de toe komst als Tuin van Zeeland door het leven zal gaan. Met deze diaserie die op heldere en leuke wijze van commentaar werd voorzien was een einde gekomen aan de gidsendag. Het doel, er een informele, gezellige, interessante dag van te maken was wel bereikt. Uitnodigingen, agenda's, af spraken en tevreden gezichten bepaalden het afscheid. Voorlopig is de gidsendag nog slechts een jaarlijks evenement, maar wie weet wat de toekomst brengt' 11

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 11