Week van het landschap 1992 Landschap in ontwikkeling Het is een al jarenlang bestaande traditie dat eind september de „Week van het Landschap" gehouden wordt. Ook dit jaar zal de Week van 19-27 september weer bol staan van de aktiviteiten. Een aantrekkelijk thema, uit gewerkt in een fraaie ten toonstelling. Boeiende diapresentaties en natuurlijk de nodige excur sies staan op het programma. De kust van Noord-Beveland met zijn vele inlagen, karre- velden nollen en inhammen staat dit jaar centraal. Voor de binnen-aktiviteiten hebben we een aantrekkelijk onderkomen gevonden in de boerderij „Land-en Zeezicht" in Colijnsplaat. „Landschap in ontwikkeling" zo luidt het thema van dit jaar. Het landschap vormt hij uitstek de afspiegeling van de manier waarop de samenleving om springt met het natuurlijk milieu. In liet bijzonder in een dicht bevolkt land als Nederland toont het landschap de weerslag van de wijze waarop de mens zijn omgeving gebruikt en vorm geeft, of in het verleden heeft vormgegeven. De noordkust van Noord-Beve land vormt daarop geen uit zondering. Een eeuwenlange strijd voor de verovering en het behoud van bewoonbaar land heeft het landschap diepgaand getekend. Een bijzonder fraaie reeks inlagen en kanevelden vormt het natuurlijk hoogtepunt van de grens tussen de Oosterschelde en de vruchtbare Noord- Bevelandse polders. Beveland is één van de kansrijke plaatsen voor natuurbouw. De aanleg van een vogeleiland in de inlaag 's-Gravenhoek was een eerste stap, maar zonder twijfel volgen er meer projecten. Anderzijds wordt het landschap van de toekomst ook opgevuld met zaken als windmolens, mest- opslagplaatsen en andere storende blikvangers. Kunstschilder Kees van Gilst uit Middelburg heeft voor de Week van het Landschap een serie aquarellen gemaakt die in kort bestek de wording van het land schap vanaf het begin van onze jaartelling tot in de volgende eeuw verbeelden. Geboren en getogen in Colijns plaat kent hij het gebied door en door en uit de aquarellen blijkt een grote betrokkenheid bij het onderwerp. De expositie is te bekijken in de schuur van de boerderij Land- en Zeezicht, Noordlangeweg 29 in Colijnsplaat. Daar zijn ook de diaseries te bezichtigen en tevens ligt hier het startpunt voor de excursies. De lokatie voor de aktiviteiten past erg goed bij het thema. De schuur i.s opgebouwd uit de materialen van de schuur van de boerderij „Welgelegen" die tot aan het einde van de achttiende eeuw gesitueerd was in de inlaag 's-Gravenhoek. In verband met dreigend over stromingsgevaar werd de boer derij afgebroken en verplaatst. Geen loze maatregel trouwens, want de inlaagdijk is inderdaad doorgebroken en tot 1980 heeft de inlaag 's-Gravenhoek „met de zee gemeen" gelegen. Toen is in het kader van de dijkverzwaring, de inlaagdijk hersteld en heeft de terug gewonnen inlaag de status natuurreservaat gekregen. Excursies en fietstochten Op doordeweekse dagen is er dagelijks een wandelexcursie van ongeveer twee uur. De excursies starten om 13.30 uur vanaf Land- en Zeezicht. Het Zeeuwse landschap in de veenvormingsfas< Tentoonstelling De ontwikkeling van het land schap is een proces dat nooit stilstaat. De kust van Noord- 12

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 12