Uit het beheer Zeldzame vlinders Herstelplan drinkputten werkt! Vijvers Ter Hooge worden opgeschoond Verbouwing Koetshuis Voorlichting in Saeftinghe In West-Zeeuws-Vlaanderen verzamelt regiobeheerder René Beyersbergen naast gegevens over broedvogels, amphibieën en plantengroei ook flink wat informatie over het voorkomen van dagvlinders in de terreinen. Van tijd tot tijd zijn er interes sante waarnemingen, zoals de gehakkelde aurelia en het land kaartje op de Wallen van Retranchement en het bruin blauwtje in de Kievittepolder. Hen hoogtepunt was dit jaar de waarneming van een kleine parelmoervlinder in de Verdron ken Zwarte Polder. Het is een zeldzame soort, die al tientallen jaren niet meer was waar genomen! Omdat het een uit gesproken trekker is, is er veel kans dat het voorlopig bij deze ene waarneming blijft. Maar wie weet wat de toekomst nog brengen kan. Nadat in de Kievittepolder een inhaaloperatie aan het achter stallig onderhoud van cle drink putten afgerond is, is nu een „puttenplan" voor de Wallen van Retranchement in uitvoering. Eén put is opgeschoond; een andere verplaatst en er zijn twee nieuwe drinkputten gemaakt. Het plan behelst verder de aan leg van nog twee nieuwe putten. Een belangrijke doelstelling van de drinkputtenprojecten is het creëren van goede voortplan- tingsgebieden voor de boom kikker. Hel tot nu toe uitgevoerde beleid blijkt rijkelijk vruchten af te werpen. In de kievittepolder nam het aantal roepende exem plaren toe van 32 in 1991 tot maar liefst 70 dit jaar. Bovendien is er een duidelijke positieve uitstraling naar de aan grenzende Oudelandse polder, waar dit jaar 15 roepende boom kikkers geteld werden. Op de Wallen van Retranche ment waren zo'n 45 tot 50 exem plaren. Ook werd geconstateerd dat in de genoemde gebieden flink wat jongen werden grootgebracht, zodat ook voor volgend seizoen weer flinke aantalsuitbreiding verwacht mag worden. De waterkwaliteit van de vijvers op het landgoed Ter Hooge vormt al jaren een bron van zorg. In het verleden mondde het riool van het kasteel uit op de vijvers en daarnaast is door de bladval van de omringende bomen een dikke drablaag op de bodem van de vijvers ontstaan. De talrijke karpers in het water woelen voortdurend in de bodem en daardoor wordt het water troe bel, en ongeschikt voor water planten en andere vissoorten. Deze herfst kunnen de problemen worden aangepakt, dankzij een subsidie van het Ministerie van LNV aan de Lynden Ter Hooge stichting. In de loop van september zal met het baggerwerk worden begonnen en we hopen dat het karwei ruim voor de winter geklaard is. De toch al grote natuurwaarden van Ter Hooge zullen er ongetwijfeld wèl bij varen. Teren het koetshuis van het land goed Landlust in de vijftiger jaren, samen met het omringen de bos, aan de Stichting ge schonken werd. kon niemand vermoeden dat dit ooit de spil van de aktiviteiten van Het Zeeuwse Landschap zou worden. Na een periode van forse groei werd hier in 1979 het bureau van de Stichting gevestigd, waarbij de bovenverdieping werd om gevormd tot kantoorruimte, terwijl de begane grond als werkplaats in gebruik genomen werd. Destijds was het een ruim onder komen, maar dankzij de voort gaande groei waren we al weer een paar jaar uit ons jasje gegroeid. Nadat de velddienst Midden-Zeeland enkele jaren geleden verhuisde naar de nieuwe werkschuur in het Poel- bos kwam de werkplaats vrij en dankzij een flinke verbouwing konden hier een magazijn en drie nieuwe kantoorruimten gemaakt worden. Er is een aparte werkkamer voor de stagiaires van de Stichting. De royaal bemeten entree wordt zoveel mogelijk intact gelaten, want daar is nog duidelijk de oorspronkelijke bestemming als (fraaie) paardestal te herkennen. De toeloop op de excursies in het Verdronken Land van Saeftinghe is dermate groot dat we allang niet meer aan alle aanvragen kunnen voldoen. Het is niet in de eerste plaats vanwege de mankracht, maar vooral in verband met de kwets baarheid van het gebied dat een aantal jaren geleden het bezoe kersaantal gelimiteerd is op 10.000 per jaar. In de huidige praktijk betekent dat, dat we jaarlijks vele duizenden mensen moeten teleurstellen. Om daar wat aan te doen wil de Stichting in Saeftinghe een bezoekerscentrum openen. Een deel van de bezoekers kan dan volstaan met een korte excursie in het gebied en vervol gens in het bezoekerscentrum diepgaander geïnformeerd wor- 14

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 14