Zilvermeeuwen (links) tlantelmeeuwen (rechts) behoren tot de e bewoners van Neeltje Jans. Bijzonder aan het inrichtingsplan is verder dat er een royale plaats is ingeruimd voor bezoekers. Nadrukkelijk is gekozen voor een gelijkwaardige plaats voor de natuureducatie, naast de natuurontwikkeling. Plannen maken is één ding; ze ook daadwerkelijk realiseren een tweede. Zeker op een plek als Neeltje Jans, waar ook de rekreatie en de visserij de nodige claims op tafel gelegd hebben. Slagvaardig en eendrachtig opereren van de natuurbescher ming aan de ene kant en maat schappelijke goodwill aan de andere, zorgde ervoor dat de plannen werkelijkheid konden worden, en dat Neeltje Jans teruggegeven wordt aan de natuur. Het duinlandschap ligt er al. Nadat bulldozers de grove omtrekken geprofileerd hebben is de wind bezig met de „finis hing touch". En de plantengroei speelt daar van meet af aan op in. Taaie pioniers, zoals het loogkruid, de zeeraket en het vlieszaad veroveren stormender hand de vlakten en de luwe zijde van de hellingen, beschut door de aangeplante helmpollen en de verspreid staande rijshout- schermen. Het is de wind die in het najaar de uitgebloeide planten loswoelt en ze voort stuwt over het zand, waarbij de zaden overal verspreid worden. Zilvermeeuwen, scholekster en kleine mantelmeeuwen hebben dit dynamische landschap al uitgekozen als broedgebied en het duinmeer is het hele jaar door als spartelvijver voor tal van watervogels. Het vogeleiland is ook kant en klaar. Het is in gebruik als hoogwatervlucht- plaats voor steltlopers. Maar de minstens zo belangrijke functie als broedgebied voor pionier vogels komt nog niet echt uit de verf. De vogels willen wel en aan broedpogingen ontbreekt het dan ook niet, maar de onrust van pierenspitters en rekreanten, de sterk oprukkende begroeiing en de voortdurende aanwezig heid van op prooi beluste zilver meeuwen spelen waarschijnlijk allemaal een rol in de tot nu toe magere broedresultaten. Daaraan valt zeker nog het nodige bij te schaven. Voor dit najaar staat de aanleg van de slufter op het program. Het droge, eenvormige duin gebied aan de Noordzeekant van Neeltje Jans wordt omgevormd tot een strandvlakte, en daarbij wordt alleen de buitenste (zee- waartse) duinenrij intact gelaten. Een geul die dwars door die duinenrij gegraven wordt moet er voor zorgen dat de strand vlakte geregeld met vloedwater bevloeid wordt. In zo'n sluftergebied komt na verloop van tijd een ingewikkeld stelsel van milieu-overgangen tot stand. Zoet drangwater uit de duinen komt in contact met het zoute vloedwater; zandige strandjes en geuloevers gaan geleidelijk over in slikkige vlakten en permanent onder water staande delen worden afgewisseld met kurkdroge koppen. Zo'n variatie staat borg voor de ontwikkeling van een rijk planten en dierenleven. Dat is voorlopig nog toekomst muziek. Maar als het goed is, is het graaf werk ten tijde van onze vol gende wandeling in volle gang. Die excursie vindt plaats op zaterdag 7 november. De start is om 10.00 uur vanaf de parkeer plaats bij het Topshuis. U bent er van harte welkom De plaats van de toekomstige inlaag is momenteel nog in gebruik als zanddepot. 17

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 17