Zeeuws Landschap Van de redactie 8e jaargang nr. 3 september 1992 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Iieinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN •AMRO Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 „Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting „Het Zeeuwse Land schap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultiTlirhistoinsch belangrijke terreinen in het.algenTeen en in Zeeland in het bijZün'dèr,, Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Redactie PM. Xienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Kees van Gilst 12, 13 M. Jacobusse 1. 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 17, 20 Hannie Joziasse 8 Advertenties en promotie PUBLIBORN advertising X promotion Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AF, Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Broedseizoen 1992 3 Bos in Zeeland 6 Wisseling van de wacht bij de redactie 7 Zeeuws boeket 8 Gidsendag in Heinkenszand 9 Week van het landschap 1992 12 Uit het beheer 14 Wandelingen door het Zeeuwse landschap 16 Agenda 18 De Rumoirtschorren 20 Omslagfoto Ransuil 2 Afgelopen zomer werd in Rio op de wereld-milieuconferentie door nagenoeg alle regerings leiders onderkent dat drastische bijstelling van ons handelen noodzakelijk is om de aarde leefbaar te houden. Eén van de overeenkomsten die in Rio door bijna elk land ondertekend is, is het verdrag tot behoud van de biodiversiteit. Dit betekent dat men zich verplicht ervoor te zorgen dat de soortenrijkdom van de natuur, in het bijzonder in zijn of haar land, behouden blijft. Uitgangspunt daarbij is, behalve de ethische en estheti sche waarden van een soorten- rijke natuur, dat bijzondere soorten beschermd moeten worden vanwege het belang van het behoud van genetische variatie. Voor Nederland betekent het biodiversiteitsverdrag niet alleen dat wij onze mond vol moeten hebben over het behoud van het tropisch regenwoud in de derde wereld, maar ook dat we nog zuiniger met onze bijzondere soorten dienen om te gaan. Eigenlijk hebben wij pas recht van spreken over het tropisch regenwoud als er bij ons geen soorten meer in de gevaren-zone verkeren. (Of, zoals een Afri kaanse regeringsleider stelde, dat bijvoorbeeld de haring in de Noordzee niet meer door over- bevissing dreigt uit te sterven.) Aandacht besteden aan bio diversiteit betekent voor Zee land dat naast de bescherming van de algemene natuur- en landschapswaarden, bij beleids- en beheerbeslis- singen extra belang wordt gehecht aan bijzondere soorten die karakteristiek zijn voor onze regio. Bijzondere soorten in Zee land, ook in internationaal verband, zijn onder andere een aantal plantesoorten van de duinen en de dijken en de boomkikker in Zeeuws-Vlaan- deren. Het meest spectaculair echter, ook qua aantal, zijn de aan getijde-gebieden gebonden kustvogels: de steltlopers die hier tijdens de trektijd voedsel verzamelen op de platen en slikken en broedvogels als plevieren en sterns. Juist wat die bijzondere kust vogels betreft krijgen onze bestuurders binnenkort een test case. Wel of geen uitbreiding van jachthavens in de Ooster- schelde en meer of minder strenge beperkingen voor mechanische kokkelvisserij? Elke recente provinciale beleids nota begint met het onder-

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 2