PITMAN GOES Wisseling van de wacht bij de redactie Waar bos in Zeeland? VORMGEVERS DRUKKERS Westhavendijk 152 - Goes - Tel. 01 100 -13210 In het nationale Natuurbeleids plan wordt gesproken over ecologische hoofdstruktuur. kerngebieden en verbindings wegen. Door de loop van de grote wateren is de globale ligging van het land in Zeeland west-oost. De hoofdstruktuur, bestaande uit grotere en kleinere bosjes en verbindingswegen van bv. houtwallen zou dus ook west-oost moeten liggen. Zo kunnen de verschillende bossen zoals de binnenduinrand bossen, de uitloopbossen rond de steden en de andere kom- plexen met de grotere Brabantse bossen verbonden worden. In Zeeuws-Vlaanderen zou de hoofdstruktuur meer noord-zuid kunnen liggen, om daarmee aan te sluiten op de bossen in België. De hoofdstruktuur zou over de eilanden moeten lopen. De randen van de eilanden, die grenzen aan het open water zouden voornamelijk een meer open karakter moeten behouden (met uitzondering van de eerder genoemde moerasbossen). Daar waar belangrijke weide vogel- of ganzegebieden, inlagen of hoogwater-vlucht- plaatsen voorkomen kan beter geen bos worden aangelegd. Dwars op de hoofdstruktuur kunnen dan kleinere verbin dingswegen zoals houtwallen, dijkbeplantingen en kleine bosjes in de richting van de open ruimten lopen. Ook kleinere bosjes kunnen heel waardevol zijn. Bovengenoemd artikel noemt 50 ha. wel het minste. Het wandelbosje van Klooster- zande is maar 0,7 ha. groot. Toch zijn daar twee zéér zeld zame korstzwammen gevonden. Het ecologisch, landschappelijk en recreatief belang van dergelijke bosjes staat toch zeker buiten discussie. Een minimum van 50 ha. mag geen nieuwe drempel opwerpen. Het zal wellicht alleen de notoire lezers-van-de-kleine-lettertjes zijn opgevallen, maar onze eind- redakteur Jo van Kasteel, is deze zomer gestopt met het redaktie- werk. Na jarenlange inzet heeft hij op 79-jarige leeftijd een punt gezet achter het vele werk dat hij voor de Stichting verricht heeft. Gedurende vele jaren was hij actief en betrokken lid van onze Natuurwetenschappelijke Adviescommissie. Naast een deskundige inhoudelijke inbreng op het gebied van de flora en vegetatie leverde Van Kasteel tal van nauwkeurig uitgewerkte tekstuele en taalkundige cor recties op de stukken. Heel wat beheersplannen zijn tot in detail door Van Kasteel gecor rigeerd voordat de definitieve versie van de persen rolde. Als ex-biologieleraar was deze taak hem op het lijf geschreven. Van het prille begin af aan was Van Kasteel eindredacteur van Zeeuws Landschap. In die functie heeft hij jarenlang alle copy zorgvuldig gecorrigeerd, de voortgang gecontroleerd en de contacten met de drukker onder houden. Vaak was het een ondankbare taak als de copy weer eens op het allerlaatste moment binnenkwam of als toe gezegde bijdragen niet of laat verschenen. Van Kasteel trok steeds weer bescheiden, maar vasthoudend aan de bel. Wij van de redaktie zullen Van Kasteel ook missen op het persoonlijke vlak. Zijn bescheidenheid, zijn geanimeerde vertelsels en grote betrokkenheid zullen we missen op de redaktievergaderingen. Beste Jo, vanaf deze plaats onze hartelijke dank voor je vriend schap en je inspanningen voor het doel dat jou en ons zo na aan het hart ligt. We hopen dat je de gezondheid krijgt om, samen met je vrouw, nog vele jaren van het land schap, de flora en de fauna te genieten! Sonja Backx uit Vlissingen is inmiddels als nieuw lid tot de redaktie toegetreden. We hopen en vertrouwen dat zij aktief mee helpt om ons aller blad op peil te houden. De Redaktie 41 1 II I Ml V 1 Hl' V 4'IV S" ÜfiP

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 7