Genoeg Zeeuwse ruimte voor windmolens door de Nederlandse Windenergie Vereniging Milieubeheer anno 1992 Het artikel "Windmolens ter discussie" uit het Zeeuws Landschap van maart j.l. is voor de NEWIN, de Nederlandse Windenergie Vereniging, aanleiding om te reageren. In onderstaand schrijven wil zij haar visie op plaatsing van windmolens in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder naar voren brengen en zodoende een bijdrage aan de discussie leveren. Het Rijk en de zeven windrijke provincies hebben afspraken gemaakt over het te realiseren windvermogen per provincie. Voor Zeeland wordt gerekend met een vermogen van 250 MWe, wat neerkomt op bijv. 500 molens van 500 kW, waarvoor een plaats gezocht moet worden op de meest windrijke plekken. De NEWIN meent dat het goed mogelijk is om een dergelijk windvermogen tot stand te brengen zonder daarbij onaanvaardbare schade aan het landschap en de vogelstand toe te brengen. goed mogelijk. Evenals andere gebruiksfuncties kan windenergie echter ook negatieve effecten met zich mee brengen. Wat kunnen de gevolgen voor landschap en vogels zijn? De NEWIN ijvert ervoor dat bij het realiseren van windmolen projecten uitdrukkelijk aandacht aan deze zaken wordt besteedt, immers, met een goede plano logische aanpak is zeker ook de windenergie zelf gediend. Een ongebreidelde groei, slechte vormgeving van de windmolens en de projecten als geheel en landschappelijk onjuiste plaatsing zijn ongewenst. Daarom pleit de NEWIN voor een zorgvuldige locatie-selectie. Zij sluit zich aan bij het over heidsbeleid dat stelt dat cultuur historisch waardevolle gebieden en natuurgebieden zoals de duinen voor windenergie uitgesloten dienen te worden. Kijken we naar Zeeland, dan springen moderne civiele werken zoals de Deltawerken, kanalen met sluizen en haven gebieden direkt in het oog als geschikte locaties voor windmolens. Dergelijke moderne landschap pen werden door "Het Zeeuwse Landschap" reeds aangehaald. De NEWIN meent dat het zeer goed mogelijk is mooie projec ten te realiseren, die een waarde aan het gebied toevoegen. Open polderland schap mag niet zonder meer opgeofferd worden aan windmolens. Een zaak van wikken en wegen, inleveren en uitgeven en vooral ook: zoeken naar nieuwe mogelijkheden. De milieudoel stellingen van het kabinet, neergelegd in het Nationaal Milieubeleidsplan - plus, worden bij lange na niet gehaald. Dit geldt vooral voor de inperking van de uitstoot van het belangrijkste broeikasgas: kooldioxyde (C02). De regering wil de C02-emissie in 1995 stabiliseren op het niveau van 1990 en in het jaar 2000 terug dringen met 3 tot 5 procent. Energiebesparing, vooral in de vorm van vennindering van het verkeer en industriële activitei ten, is het belangrijkste middel. Daarnaast zullen duurzame energiebronnen een aanvulling moeten leveren, met name op de langere termijn. Deze nieuwe vormen van energie-opwekking moeten dan echter wel een kans krijgen. De doelstelling voor wind energie - een te realiseren vennogen van 1000 MW in het jaar 2000- is een goed begin. Hiermee zal in eerste instantie in 3 - 5% van de elektriciteitsvraag voorzien kunnen worden, op de langere termijn is 15% denkbaar. Ter illustratie: een windver mogen van 1000 MW kan in het elektriciteitsverbuik van onge veer 500.000 huishoudens voor zien. Dit betekent een besparing van zo'n 500 miljoen m' aardgas en een verminderde uitstoot van NOx, SC>2 en vooral CC>2. Daarnaast is voor windturbines geen koelwater nodig, waardoor er geen opwanning van het oppervlaktewater plaats vindt. Nu rijst echter de vraag: "Waar kunnen we ze plaatsen, deze molens?" In een dichtbevolkt land als Nederland is vrijwel elk plekje bezet, bovendien zal voor wind energie uitgekeken moeten worden naar de meest windrijke plekken. Windenergie is locatie gebonden, zonder twijfel. Op zich zijn in Nederland voldoende locaties aanwezig: het directe ruimtebeslag van een molen is zeer klein en plaatsing van windmolens sluit het gebruik van het omringende land niet uit. De combinatie landbouw- windenergie is bijvoorbeeld 10

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 10